| joy a întrebat:

Ce parere aveti despre "dragostea la prima vedere"? Credeti ca este o dragoste de moment, oarba sau adevarata? Dati exemple cand v-ati indragostit la prima vedere si cum s-a terminat.(daca s-a terminat)

Răspuns Câştigător
| Dl.Inginer a răspuns:

La prima vedere mi-au placut multe fete, dar doar de doua ori am iubit cu adevarat. Dragostea la prima vedere este oarba, vede doar ce-i place si neglijeaza "detaliile-majore".

22 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

La prima vedere nu m-am indragostit niciodata, dar mi s-a intamplat sa fiu atrasa fizic foarte tare de cineva, dar m-am lecuit in cateva zilelaughing! Apoi mi s-a mai intamplat sa vad un tip si sa zic "wow, ce baiat frumos!", sa-l cunosc si dupa mai bine de doi ani sa devina prietenul meu, prima mea iubire...care mi-a frant inima intr-un final.

Anna
| Anna a răspuns:

Si ca sa-ti raspund si la intrebare, cred ca drgostea la prima vedere nu e dragoste adevarata. E doar primul impuls, prima impresie, dupa ce ajungi sa cunosti omul atunci poti sa spui clar daca il iubesti sau nu.Nu poti sa vezi un baiat si sa spui :"wow, ce suflet si ce caracter superb are"! Primul lucru la care ne atrage atentia este fizicul.Asadar,dragostea la prima vedere=dragoste oarba=atractie fizica. Exista cazuri cand aceasta dragostea la prima vedere poate deveni in timp una autentica, materializandu-se in casatorie. Mie mi-a luat mintile un baiat dupa ce l-am vazut prima oara si mi-au trebuit aproape trei ani sa ajung sa-l iubesc.Depinde,sunt tot felul de cazuri.

| JustMeFlory a răspuns:

Nu cred in asa ceva! poate sa existe doar o atractie intre 2 persoane! mai mult nu cred! asa mi se mai intampla si mie dar...nimic mai mult! poate altii au noroc!big grin

lolita
| lolita a răspuns:

M-am indragpstit la 19 ani, nu-l vedeam dacat `pe el, inalt frumos, era model. m-a cucerit cu sarmul lui, consecinta: s-a terminat totul in pat big grin a fost doar o aventura de doua saptamani big grin acum nu-mi aduc aminte nici cum il cheama.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu sincer nu m-am indragostit niciodata la prima vedere... poate mi-a placut de cineva, dar dragoste adevarata nu a fost. Nu cred in acest concept.
Ca sunt si exceptii de la regula...foarte frumos pentru cuplurile fericite dar se intampla rar sa reziste pasiunea si sa se transforme in dragoste.

| Parintele a răspuns:

Dragostea la prima vedere este mai mult rezultatul atractiei fizice..si daca peroanele nu sunt compatibile moral e posibil ca aceasta dragoste sa incepa seara si sa se termine dimineata.

| Ben. a răspuns:

Shit hapenz.io sunt trecut pan asta.inca nu stiu dc a fost la prima vdr sau un deja-vu

| yadora a răspuns:

Daca cei doi au in comun multe, dragostea la prima vedere va fi permanenta, fiindca "cine se aseamana se aduna" si nimic in lumea asta nu-i va desparti. Dar sunt si momente in care ne lasam purtati de val, ne indragostim lulea si cand intram in profunzimea lucrurilor sa constatam ca nu ne potrivim unul cu celalalt. Mai bine te lasi dus de ratiune decat de sentimente...sentimentele trec de multe ori prin stomac...ATENTIE...nimeni nu-ti spune sa te indragostesti, dar sa nu suferi mai tarziu.

| mioara a răspuns:

Intradevar ca dragostea este oarba ne am indragostit la prima vedere si suntem si azi impreuna au trecut 29 de ani

| sergiu25bc a răspuns:

Ok dau cazul meu.
Era prin anul august 2003 abia eram venit in italia.Mergeam pe strada si am zarit asa din senin o fata, ceva s-a intamplat pentru ca fata ma oprit si mi-a atins mina. A zis pot sa te intreb ceva eu am zis da ce este.Eu am zis mai exact hai sa facem asa si eute voi intreba ceva sper sa nu te superi.Si am zis hai sa scriem pe o hartie ce intrebare avem fiecare. Zis si facut, eu am scris pe hartie din clipa cand te-am vazut timpul parca sa oprit pe loc, apoi am scris pe acea hartie ai prieten? Daca nu ai vrei sa ne cunoastem mai bine. Ea a scris
daca ai prietena, vrei sa imi acorzi si mie o sansa, simt ca esti baiatul care il asteptam de f mult timp. Din clipa cand te am vazut am simtit ceva puternic in inima.Eu am dat biletul ei, ea a dat biletul mie.Citind biletul ei am zis nu am prietena, ea citind a zis ca nu are, si ca poate soarta a vrut sa fie asa.Astfel din o simpla intalnire pe strada am devenit 1 cuplu timp de 2 ani jumate, apoi parintii ei au zis ca daca am ganduri de casatorie trebuie sa ma dau la ortodocsi, eu am zis am dar nu ma pot da la religia voastra, am zis facem mixta, nu au fost de acord.astfel am intrerupt acea relatie.(((((

| zuzuliana a răspuns:

Pai pentru mine dragste la prima vedere este pe primul loc... daca imi place acel baiat din prima ajung sa il iubesc daca nu imi place atunci nici vorba de iubire...am avut parte de una si a fost fain... dar a fost numai pe o seara...(dar sincer cum ne-am vazut prima data amandoi neam zambit)

| irynna a răspuns:

Nu cred in dragoste la prima vedere.este doar atractie fizica.iti poate placea cineva pe moment insa in timp cand il vei cunoaste mai bine, probabil iti vei schimba parerea despre el.sau poate ca nu.depinde si de persoana.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Dragostea la prima vedere este de moment, pentru ca nu ai cum sa cunosti f.bine persoana respectiva. Poate fi si oarba, pentru ca la inceput defectele sunt bine ascunse si se descopera pe parcurs.La prima vedere m-am indragostit de un tip care a fost chiar simpatic si mi-a placut. Dar n-a tinut mult pentru ca nu l-am mai vazut.

| nicky a răspuns:

Tocmai ma desparteam de logodnicul meu cand l-am zarit pe el. Statea in masina si se uita fix la mine. La un moment dat logodnicul meu a observat ca ma uit atent la ceva si a observat si la ce. S-a asezat in asa fel incat sa nu ne mai vedem. Cel din masina a pornit motorul si a inaintat putin sa ne vedem din nou. Cred ca in acel moment s-a infiripat o iubire mare intre noi din care pe data de 4 iulie anul acesta rezulta cei 11 ani de casnicie.

| Teardrop:] a răspuns:

Dupa parerea mea e atractie fizica. dupa ce cunosti persoana atunci iti dai seama cu adevarat daca esti indragostit de ea.eu nu m-am indragostit niciodata la prima vederelaughing

Răspuns utilizator avertizat
| ancasobo a răspuns:

M-am indragostit la prima vedere si s-a terminat.Chiar daca simt ca e persoana potrivita, fara ratiune nu poti face nimic!

| just.for.you a răspuns:

Dupa mine e periculos sa te indragostesti la prima vedere caci eu am patit, m-am indragostit la prima vedere si am iesit cu aripile infrante doar dupa cateva zile!crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in dragoste la rima vedere, ma-ndragostesc mereu cind vad o gagica misto laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general dragoste este oarba si daca ti-as spun povestea mea nu ai putea sa o crezi, si nici nu ar putea sa te ajute pentru ca fiecare dragoste difera prin "tot"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine dragoste la prima vedere=atractie la prima vedere. dragostea in sine e ceva mult mai complex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superb sentimentul...eu m-am indragostit la prima vedere si am avut o relatie de 2 luni. a fost divin.am ajuns sa-l iubesc. dar s-a terminat. iubirea in schimb a ramas