| vintageheart a întrebat:

Ce parere aveti despre pauzele scolare? La scoala trebuie sa scriu un articol despre pauze. Poate ma ajutati.

8 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Sunt mult prea scurte!

| Ramonaaaa a răspuns:

Frate sunt prea scurte pauzele.Adica 10 minute:-s. 10 MINUTE.

| Vizitiul a răspuns:

Daca e sa ne referim la durabilitate, da, sunt suficient de lungi, in opinia mea. La urma urmei, mergi la scoala sa asimilezi cunostinte si nu sa stagnezi pe-o banca sau pe coridor in incinta scolii. Stiu, e mai placut sa fi relaxat in pauze decat atent la ore, mai placut, dar nu si constructiv. Pauza este un repaus binevenit pentru cei ce participa si se implica la orele de curs. Pentru cei "treaca azi sa vina maine", chiar si pauza este o stenahorie si nu o destindere (cum ar trebui sa fie.)

| Klara a răspuns:

Uite, acum 10 ani cand eram eleva in clasele 1-4 si nu se smecherise lumea in halul asta, pauzele aratau cam asa: fetele jucau sotron, elastic, baietii fotball, sau jucau toti impreuna tara vrem ostasi sau alte jocuri. Ori daca nu, stateau in clasa, mancau, repetau la materia de dupa.
Acum, pauzele arata cam asa: pauza de tigara (recunosc ca si eu ieseam la pauza de tigara) si cafea. Si totul se reduce aici. Ocupati sunt doar elevii care isi copiaza temele in pauza sau isi pregatesc fituicile pentru viitoarele lucrari.

Hai ca nu mai am inspiratie... dar cam asta e parerea mea despre pauze. Ahhh, si sunt prea scurte. De fapt timpul in sine e prea scurt sa ne permita sa mai facem ceva.

| darrio2007 a răspuns:

Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese.

| Alina_9354 a răspuns:

Pauzele...hmm sunt prea scurte, atat de scurte incat de multe ori daca un profesor nu-si termina lectia si stau 2 min si in pauza te trezesti ca vine urmatoru profesor iar tu nu ai timp nici sa bei o gura de apa! In tarile mai,, normale,, pauzele sunt mult mai lungi, ai timp dupa ora de sport sa faci un dus si nu sa duhnesti toata ziua a transpiratie ca ai avut dimineata sportu ca in cazul nostru, ai timp sa-si faci si o tema, ai timp sa mananci ceva dar pana o sa ajungem si noi asa mai e cale lunga!

| MoreTime a răspuns:

Aici ar trebui sa scrii exact ce simti cand vine pauza, descarcare... mai ales daca tocmai a sunat cand te-a scos profa la tabla la ora de matelaughing
Chestii de genul asta si poti sa mai scrii ca e singuru' lucru care cu siguranta toti "c8chii" il adora la scoala...

| sissi a răspuns:

Pai daca e vorba de un articol poti spune ca pauzele sunt un bun prilej pentru a comunica cu unii oameni si sa iti faci prieteni si de altfel poti sa repeti pentru orele urmatoare(si sa iti faci temele)

sper sa iti fie de ajutor b-bye