| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele care merg regulat in vacante la tara/munte, pentru ca acolo aerul e mai curat, care mananca mereu echilibrat si sanatos, care tin la silueta, DAR CARE FUMEAZA?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i adevarat. Fumatul e foarte daunator, dar si obezitatea la fel, si sedentarismul. Sedentarismul poate provoca nspe mii de boli. De fumat poti sa te apuci la 20 de ani si la 25 si te apuci de sport, dar sa nu te poti lasa de fumat.
Nu e absolut deloc sanatos sa fii obez sau sedentar, dar exista oameni care au trait pana la 80 de ani cu toate ca au fumat. Gen bunicul meu. 84 de ani, daca nu avea hernie o mai ducea inca 10, chiar daca a fumat toata viata carpati fara filtru.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asa, si?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si? Sanatatea lor, corpul lor. Macar fac ceva bine in toata treaba

| Freya1 a răspuns:

Si eu merg in vacante, si imi place aerul curat dar si fumez.Care este treaba?

| Donsavas a răspuns:

Nu poti avea sanatate la nesfârșit cum si viata are o limita. Mediul ne influențează si noi alegem ce stil de viață ducem, cu bune si cu rele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa spun ca ei se streseaza atata sa fie cat mai sanatosi, dar cand colo fumeaza, lucru ce este total contrar sanatatii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E de apreciat totusi ca fac tot posibilul sa fie sanatosi, chiar daca au un viciu de rahat, pe care naiba stie cum l-au capatat.
Exista si persoane care fumeaza din placere si care isi asuma riscul cu sanatatea, pentru ca asa vor ei.

Mai rau e cand fumezi si nu faci nici nimic altceva pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai da fratele meu, dar si daca ar fi obezi, n-ar face sport, ar manca fast food, etc. tot ar fi mai sanatos decat sa fumeze

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-i adevarat. Fumatul e foarte daunator, dar si obezitatea la fel, si sedentarismul. Sedentarismul poate provoca nspe mii de boli. De fumat poti sa te apuci la 20 de ani si la 25 si te apuci de sport, dar sa nu te poti lasa de fumat.
Nu e absolut deloc sanatos sa fii obez sau sedentar, dar exista oameni care au trait pana la 80 de ani cu toate ca au fumat. Gen bunicul meu. 84 de ani, daca nu avea hernie o mai ducea inca 10, chiar daca a fumat toata viata carpati fara filtru.