| εїз Ir εїз a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele care nu pun cratima deloc, sau o pun cand nu este nevoie sau intr-un loc nepotrivit?

Răspuns Câştigător
| friday a răspuns:

Sunt a-n-a-l-f-a-b-e-t-i!

3 răspunsuri:
| NAdrian a răspuns:

Nepasator

| AnemonaP a răspuns:

Eu cred despre ele ca sunt de rasul curcilor deoarece din moment ce se duc la scoala ar trebui mereu sa scrie cu cratima. Daca este cineva fara scoala si nu scrie cu cratima e altceva el nu stie sa scrie. Sunt 5 tipuri de oameni:
-scriu cu cratima la scoala si acasa 15%
-scriu cu cratima la scoala si acasa nu 30%
-scriu acasa cu cratima si la scoala nu stiu 0 %
-nu stiu sa scrie cu cratima 23 %
-stiu sa scrie cu cratima dar nu vor 32 %.
Nu stiu unde te afli tu in clasament dar eu sunt la primul timp de oameni scriu si la scoala si acasa si nu conteaza in ce imprejurare scriu.

| MeMyseIf a răspuns:

Hmm... deci, graseli de gramatica fac toti, constient sau din nestiinta, mai multe sau mai putine...
spre exemplu eu tot de multe ori sau nu am timp sa-mi editez textul si sa-l corectez, sau inca si de mai multe ori, recunosc, ca nu sunt informata, nu cunosc regulile...
dar, de cele mai multe ori conteaza mesajul, gindul transmis...
cu toate ca stiu destul de putin despre gramatica l. romane, mie nu-mi plac totusi, adica ma cam deranjeaza cind observ greseli, a caror reguli chiar le cunosc; In asa cazuri, normal incerc s-o i-au mai simplu si sa trec cu vederea, concentrindu-ma asupra sensului, mesajului...
dar, atunci cind si cu coerenta sau cu exprimarea neclara te intilnesti, chiar te enerveaza...
laughing te calmezi si incerci sa analizezi cu cita caldura si pozitivitatea a scris textul si deacum depinde...laughing
P. S:recunosc si sunt constiinta de ceea ce cunosc, EU NU CUNOSC AZI, dar asta nu inseamna ca voi lasa balta problema, in nici-un caz, cum dau de mai mult timp, o sa-mi umplu golurile. oricum

sory, pu greselile facute.
pupici, pa