| AnoNymOuSS11 a întrebat:

Ce parere aveti despre sistemul de invatamant din Romania? Eu una proasta si nu mai are rost sa spun de ce, cu totii stim motivele.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am o parere foarte proasta,trebuie sa isi placa ceea ce inveti,vorbim de stiinta tu ca om trebuie sa fi curios,sa isi pui intrebari,sa vezi dovezi,sa isi creezi o gandire critica, in Romania stiinta e predata ca religia ca o credinta, plus ca multe informati sunt expirate, eu as baga materi ca logica, educatia inca din prima clasa, ca acel copil sa gandeasca logic si sa aiba cei 7 ani de acasa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am o parere medie.
Sistemul de invatamant din Romania e gratis pana la ultima etapa.
E un sistem invechit din cauza oamenilor invechiti, dar inveti multe daca iti doresti asta. Nu e un sistem de invataman superficial.

Mare lui problema e ca nu permite punerea in practica a teorie

| Lioana a răspuns:

Sistemul e destul de bun. Profesorii nu se ridica toti la inaltimea asteptarilor. Cei care jignesc copiii si ii descurajeaza fac mai mult rau decat bine. Ar trebui facuta o selectie mai atenta a profesorilor.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Teorie prea multa si practica prea putina, nu e atat de bun sistemul nostru ca cel din strainatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mult de discutat. Se poate și mai bine, dar nu e chiar atât de rau.

| AnoNymOuSS11 explică:

La fel si eu sa zicem ca am o părere medie, doar pentru ca se invata mult mai mult si ca avem mai multi olimpici decat alte tari