| Sadop a întrebat:

Ce părere aveţi despre tinerii care de pe la 12-13 ani ( dacă nu mai devreme ) încep să consume alcool, ţigări, iar în unele cazuri chiar şi droguri?
Şi în plus mai sunt şi mandri de chestie asta? thinking
Nu e cazul meu, dar am amici care fac asta happy.
Vreau să aud părerile voastre happy!

Răspuns Câştigător
| ๖ClaSSic a răspuns:

Drogurile, alcoolul, tigarile... La inceput, isi spun sa incerce, numai sa vada cum e. Apoi, mai incearca inca o data ca a fost ok si ce rau poate sa faca? Si continua sa se minta de fiecare data, fara sa realizeze ca deja au pus stapanire pe viata lor. Fiecare om e liber sa aleaga, numai ca de cele mai multe ori nu ne gandim si la consecinte. Nu am o parere buna despre ei. Poate asa isi manifesta ei durerea sau suferinta facanadu-si de fapt rau singuri. Sau poate fac asta doar din... distractie. Oricum cred ca la baza sta tot curiozitatea care in cele din urma ajunge sa creeze dependenta. Tinerii de la 12-13 ani sunt de fapt niste copii nu au cum sa constietizeze in ce pericol se baga - trebuie si ei intelesi, ascultati (nu respinsi), fara insa a ajunge "de partea lor".

6 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Persoanele care încep să consume astfel de lucruri crezând că așa îi va cunoaște lumea drept "şmecheraşii", sunt niște idioți.
De la vârsta asta să-ţi pui în pericol sănătatea, nu e tocmai normal.
Noile generații, sunt chiar penibile, în cel mai serios mod posibil. Nu au nici un respect, nici o voință, nici o responsabilitate. Nu au nimic!
Nu înţeleg ce sunt cu tinerii din ziua de azi! Pur şi simplu nu înţeleg.

| FadetoBlack a răspuns:

Asta e şi ideea... Să fie cool, de asta sunt mândri de chestia asta.
Cred că dacă fumează şi cosumă alcool vor fi catalogaţi drept ''cool'' Se cam înşală.
Plus că încă sunt imaturi, deşi ei vor să dea impresia de cat de maturi sunt ei.

| Dariusuu a răspuns:

Păi ce pot spune?

Adevărul este că vor să fie cool și eu dar habar n-au că își distrug viața treptat.

Și până la urmă au doar o viață...

| Irinα a răspuns:

Cred ca e doar o joaca, dar isi risca sanatatea. E vina parintilor.Fiecare isi educa copiii asa cum considera, unii gresesc, altii sunt mandri mai tarziu de copiii lor.

| WildS0ul a răspuns:

E viata lor! Probabil ca au suferit in trecut si asa cred ei ca pot sa "uite"de trecut. Eu am consumat o data droguri din cauza parintilor mei, insa nu am mai continuat pentru ca am realizat ca ma distrug singura. Unii chiar fumeaza si se drogheaza ca sa para smecheri si asta nu e deloc bine. Si daca ai amici care fac asta, afla ce probleme au, sau spune-le ca atunci cand tu o sa fii in floarea varstei si o sa fii "smecher/a"ei or sa putrezeasca in cimitir mancati de viermi. Daca nu te asculta nu mai continua sa le fii prieten, pentru ca astia sub influenta alcoolului si a drogurilor nu mai stiu ce fac si poti sa dai si tu de belea.

| Ioana6 a răspuns:

Eu nu am o parere foarte buna despre ei fiindca au o singura viata pe care o distrug cu tigarile si drogurile la o varsta frageda.N-ar trebui sa fie mandri de asta deoarece nu este un lucru bun. Unii copii au o viata urata si isi manifesta durerea prin diferite feluri:cei optimisti sunt mereu veseli si ascund durerea, iar ceilalti isi fac rau singuri.