| M3ntosana a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatoarea problema.(poate ca o sa vi sa para cam stupid, dar vreau sa aud pareri):Am stat la pc pana la 4 dimi.Intr-un final se facuse ceasul 5 si 10.Matusa(locuiesc cu matusa)cand sa trezit a crezut ca am adormit cu tel.cand deschide usa eu la tvlaughing. Sa mirat ca nu dorm dar i-am explicat ca nu imi era somnhappyA inteles si am stat cu ea pana a plecat la servicihappy. Inainte sa plece mi-a spus sa ma culcstraight facechatterbox Mda deschid calc. si stau pana la 10 cand ma pun in pat si adormbig grin Bunica ma suna d 14 ORI si nu aud tel.(dormeam asa d bine incat nu am auzit tel.)si mama d 2 ori(specific mama e plecata in strainatate)Cand ma trezesc eu la 12:15 vad 14 apeluri si o sun pe bunica sa vad ce s-a intamplat thinking Si incepe sa imi faca morala ca dc nu am rasp la tel. ca m-am culcat tarziu aseara si d asta am dormit pana la ora astachatterbox. Peste 5-10 min. ma suna mama(trebuie sa ma sune sa imi spune ceva), linistita si calma imi spunebig grinormeai si d asta nu ai rasp. la telefon? laughinglaughingDeci:ma mirat faptul ca nu m-a certat whew!mama nu avea nici o trebuielaughingstraight face, iar bunica mi-o facut ditamai morala pentru ca nu i-am rasp la telstraight faceNu credeti ca bunica a cam exagerat putin mai multlaughingthinking totusi ii sunt doar nepoata si si-a facut atatea griji pentru minestraight faceam 14 ani nu mai sunt fetita d 4 ani sa aiba grija mea la orice miscarestraight faceVoi ce credeti...thinking

13 răspunsuri:
| Диана a răspuns:

A cam exagerat, dar totusi dupa 14 apeluri probabil era ingrijorata. Poate a crezut ca ai murit laughing sau cine stie ce ai patit. Si in plus e vacanta! Poti dormi si tu pana tarziu smug

| paramore a răspuns:

Chiar dk ai 14ani, cei dragi isi vor face mereu griji pentru tine, cat despre bunica ta, aexagerat, dar asa sunt babutelelaughingeu cand stateam cu bunica-mea mereu me certam cu ea, era asa disperantaoh go onnu te preocupa ca iy trece pn la urmahappyasa sunt astia mai batrani, de moda vechelaughing

| arrriadna a răspuns:

Salut. Intotdeauna bunii sunt grijulii, iar la tine e o chestie motivata cumva de faptul ca mama nu e langa tine. Daca se mai si uita ca toti batranii la stiri dintr-alea cu "topoare in cap" iti dai seama ca e panicata. Nu iti este "doooaaar" bunica cum crezi tu, fiindca bunicii isi iubesc adesea nepotii mai mult decat isi iubesc copiii, fiindca de data "asta" au si timp pentru ei (asta o stiu si de la o prietena cu nepot de 11 ani si de la soacra-mea care cumva exagereaza cu "protejatul" fiica-mii).
Stiu ca este exasperant, mai ales in adolescenta, insa ideea este sa ii inveti ca pot avea incredere in tine. Ca daca ai 14 ani nu esti pusa pe "facut prostii", orice inseamna asta in mintea lor.
Si, nu in ultimul rand... Mama este cea care te cunoaste cel mai bine, e normal sa fie mai relaxata. Gandeste-te ca a avut suficienta incredere in tine incat sa plece in afara la munca! and aveam eu 14 ani mama era cam cum e bunica ta... E o diferenta, nu-i asa?

| Mihaelutsaa a răspuns:

Nu trebuia sa o mai suni inapoi oh go on
Mai de graba i-ai fi explicat mamei tale ce s-a intamplat decat sa stai sa asculti teoria chibritului, scuzati blushing
Eu una nu o suport pe bunica`mea ca ma bate la cap mereu, cu maica`mea este altceva, suntem mai apropiate de varsta decat cu bunica`mea
A, mai este o varianta, poate ca mama ta te lasa cat de cat sa faci ce vrei pentru ca ea este departe si nu are cum sa te controleze si decat sa afle de la vecini sau de la matusa ta c-ai facut ceva rau, prefera sa afle de la tine daca ai facut ceva
Pabig grin

| DonAnonymius a răspuns:

Bunica ta exagereaza.ar trebui sa ii explici ca nu mai ai 4 ani cum ai zis tu. eu cred ca ar trebui sa iti traiesti viata linistita ca bunica ta are mai putine drepturi ca parintii. Deci, pa, pa!

| BlacK EyeS LoVE BRoWn EyEs a răspuns:

Da poate ca a exagerat mai ales cu atatea apeluri. Ar fi putut sa o sune pe matusa ta, dar ma rog... Poate ca nu vroia sa te enerveze stiu cum e, dar le sti si tu pe persoanele mai invarsta... pe vremea lor era altceva si acum totul s-a schimbat. Explica-i ca nu a ramas totul la fel. Poate ca si mama ta si-a facut griji, dar totusi a inteles ca esti mare si pe urma te-a sunat si ai raspuns. Deci mama ta asa te-a invatat sa fi mai detasata de ceilalti si intr-un fel e destul de bine.
Dar sincer, nu esti obosita?

| M3ntosana explică:

@BlacK eyE$ (gone) BLuE EyeS nu sunt obosita deloc... dar caldura imi da o senzatie aiurealaughing

| tpuguru a răspuns:

Si eu patesc exact la fel. Ideea este ca bunicile mereu gasesc ceva care considera ca nu e facut bine. A mea mereu ma bate la cap cu sfaturi, sfaturi si iar sfaturi, insa nu am ce sa fac deoarece daca ma port urat si ii spun sa ma lase in pace, devine o admosfera groaznica si bunica o cearta pe mama ca ea m-a facut asa, si apoi trebuie sa spun scuze, si incep din nou scandalul. Cel mai bine este sa asculti insa sa ii explici cat de cat cum sta treaba.Toate bunicile sunt asa.

| mistikk a răspuns:

Poi foarte simplu mama ta este departe de ce te-ar certa avand in vedere ca doar la telefon poate vorbi cu tine dar bunica ta fiind mai invarsta sti tu cum sunt oamenii astia mai batrani ...tot timpul trebuie sa comenteze ceva este ceva care nu le convine kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja imi este somnrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi cum sunt bătrâni.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca ai 14 ani, bunica ta te vede tot ca pe o fetita, se stie de cand lumea.

| Tara a răspuns:

Câtă prostie, jur.