| Gabytsa_8450 a întrebat:

Ce pot face sa numai fiu rusinoasa? Cand vorbeste un baiat mai mare decat mine cu mine ma ia rusinea... Nu inteleg de ce ca cu ceilalti pe care ii cunosc vorbesc sau cand imi fac prieten nu am curaj sa. l privesc in ochi. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| MsdfdsSeArde a răspuns:

Nu prea poti sa scapi...credema am incercat. sunt in aceeasi situatie ca tine doar ca eu sunt baiat. Poate ai tu norocul dintre noi doi si spargi acest zid laughing
Sper ca te'am ajutat :*. By3

| ionutz14 a răspuns:

Rusinea e ca si frica-sunt normale, dar trebuie sa le invingi! Nu exista om fara frica-exista doar oameni care isi inving frica.Asa si cu rusinea-este normala pana la un punct.Trebuie sa ai mai multa incredere in tine! Totul este permis in limita bunului simt.Sa nu uitam de cele 10 porunci-care fac referire la moralitate-deci bun simt.In rest cu Dumnezeu inainte! Vine o vreme cand trebuie sa ne controlam sentimentele-sa nu ne lasam condusi asa usor de simturi.Adica, ce suntem noi in fata noastra?

| Alexandruuu3 a răspuns:

laughing De chestia asta e cam greu sa scapi, dar pana la urma poti.Si eu acum vreo 2-3 ani eram extrem de rusinos cu fetele ajunsesem sa refuz o fata sa nu ma pupe hal de baiat ce mai eram si eu, dar o sa ajungi cu timpul sa nu mai poti evita aceste lucruri care ta fac rusinoasa si va trebui sa le incerci sa le experimentezi, ori cum tu fiind fata nu trebuie sa fi marea "curajoasa" in plus de obicei baiatul face prima misca corect! Sti e ceva de genul baga mana in foc "incearca si chestia asta". Rusinea asta a ta vine din mintea ta deoarece te gandesti la consecinte prea mult ce are daca te uiti in ochi lui sa stii ca nu musca.Sincer nu prea stiu ce sa mai zic asta trece cu timpul ai sa vezi. Daca totusi vezi ca timpul trece si problema persista poti merge si la un psiholog asa ca o ulta varianta. Daca mai ai vreo intrebare da-mi un mesaj!