| i_3249 a întrebat:

Ce pot sa fac?

Am nevoie de un sfat din partea voastra.Sunt in primul an de liceu, profil Stiintele Naturii, acum un an am terminat o scoala profesionala cu calificare in croitorie.La scoala profesionala aveam rezultate bune la invatatura, de aceea diriginta mea a insistat sa vad ce pot face ca sa ma inscriu la liceu din clasa a 11a. Aveam optiunea sa continui mai departe la liceul agricol dar era in alt oras si nu aveam nici o ruda acolo si cu transportul era greu.
Am reusit sa ma inscriu dar nu am reusit a 11a si ca sa nu dau nici un examen de inscriere, mi-au spus ca trebuie sa o iau de la inceput, clasa a 9a.La scoala profesionala am facut decat 2 ani.
Acum sunt la acest profil dar problema cea mai mare este ca este profil real, unde se face 4 ore de matematica pe saptamana, si eu NU sunt buna DELOC la matematica, profesoara e foarte exigenta si severa, deja m-a amenintat ca ma lasa repetenta.In rest ma descurc cat de cat...
As vrea sa stiu ce as putea sa fac: ma pot transfera la alt profil sau sa merg la un liceu agricol asa cum era corect dupa scoala profesionala?

Răspuns Câştigător
| marina_9828 a răspuns:

E greu pentru tine, dar totusi trebuie sa fii tare si nu te plinge ca o fetita de 4 ani. incearca sa inveti mai mult sau e cel mai bine sa te muti la alt colegiu care intr-adevar iti place si sa fii sigura ca te vei descurk, asta cred eu ki solutia. incearca team pupat si ai grija de tine pa pa

3 răspunsuri:
| MICHAel a răspuns:

4 ore pe saptamana nu sunt nimic eu sunt in clasa 8 si am 4 ore de romana doar lunea si inca patru pe parcursul saptamani oricum cine tea pus sa nu inveti asa iti treebuie si cand zici ca ai avut note bune sigur nu ai depasit 7 dupa cuvintele tale, ramai aici si pune dracu mana pe carte,, nicaieri nu este usor sa stii

| AaBb a răspuns:

Profesorii sunt mai severi la un liceu cu profil real. Eu, deocamdata, sunt clasa a 10-a. Si eu am fost amenintat de profesoara de matematica cu corigenta, in clasa a 9-a happy. Si? Primul semestru l-am terminat cu media 5, al doilea cu 8.

| i_3249 explică:

Am avut note peste 7 nu am depasit de 7, nu vreau sa ma laud dar eram cea mai buna din clasa la profesionala, ceea ce nu pot spune acum...crying