| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Sunt clasa a 11-a pe profil "mecanic auto" si as avea o intrtebare. Mai demult prin clasa a 9-a stiti ca postam pe site-ul acesta intrebari despre posibilitatea de a te transfera de la profesionala la liceu si asta chiar aveam de gand insa cu timpul m-am razgandit si am zis ca daca tot am ales drumul asta... sa raman pe el si sa ies cu o calificare de mecanic auto si 11 clase. Am auzit la un coleg ca dupa ce termini a 11-a la profesionala poti sa te transferi la liceu tot in clasa a 11-a. Si am auzit ca au mai facut alti fosti elevi asa. Mi se pare intersant sa pot face asa... Adica asa termina profesionala si mi-as lua calificarea iar mai apoi m-as transfera la liceu si fac inca doi ani iar mai apoi imi dau bacul linistit.(spre deosebire de postliceala care dureaza 3 ani) Asa as iesi si cu diploma de calificare mecanic auto si cu liceu si bac si as putea sa continui cu o facultate sau ceva de desen. Ce spuneti? S-ar putea face asa ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa terminarea scolii profesionale poti lucra si sa intri la un liceu seral sau cu frecventa redusa, in cl. a XI-a.
Daca nu lucrezi poti intra si la zi.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Ioandelasal):

Da este posibil ce am zis eu in legatura cu transferul la liceu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Transferul se face in timpul ce esti inca la scoala profesionala. Dupa ce ai terminat-o nu mai este transfer, n-ai de unde te transfera.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Ioandelasal):

Pai si cum de unii fosti elevi ai acestei profesionale au putut face asta la sfarsit de an scolar cand si-au luat diploma de calificare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Tu stii ca s-au transferat? Nu doar s-au inscris?