| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa fac daca o persoana ( un vecin ) ma hartuieste de fiecare data cand ies din casa? Cred ca are si probleme si este cersetor pe strada, iar de fiecare data cand ma vede ma injura, ma scuipa, ma face de ras, lumea ma stie ca un baiat super ok, si intr-un fel ma denigreaza. Am problema asta de peste 5 ani de zile, imi e greu sa mai ies din casa.

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Simplu: reclamatie la politie. Daca vad si vecinii, ai martori.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Optiunea cea mai buna este politia, pur si simplu suni la politie cand se intampla asta sa vina la fata locului, le spui ca este agresiv si inarmat si sigur o sa vina. Asa se va desfasura un proces pe care sigur il castigi si dupa ce e bun de plata sigur se va invata minte. Ar mai fi o optiune, sa il confrunti. Iti iei un electroshok si daca incerca sa te scuipe sau se apropie de tine il descarci pe el sub forma de aparare. Sigur nu mai incerca si a doua oara. Nu incurajez violenta de nici un fel dar am avut si eu o vecina de acest fel, pana nu i-am dat doua capace sa stie pe ce lume traieste ma tot injura si blestema. De atunci cand ne intalnim pe strada trece pe partea cealalta.