| Alina_7937 a întrebat:

Ce pot sa fac daca organismul meu retine lichide? (beau cam 2 litri de apa pe zi)

1 răspuns:
| AnaBejenaru a răspuns:

Reduceţi semnificativ cantitatea de sare din mâncare şi creşteţi consumul de fructe şi legume, deoarece nutrienţii esenţiali îmbunătăţesc circulaţia sângelui şi previn retenţia de apă. „Organismul reţine apă şi sare, dar sarea e cea care trage apa după ea. Când aveţi astfel de probleme, trebuie să reduceţi aportul de sare",

Exerciţiile regulate fac ca muşchii şi vasele de sânge să funcţioneze normal.

Bananele şi varza pot ajuta la eliminarea apei din organism.