| anonim_4396 a întrebat:

Ce proasta sunt. Am si eu 16 ani si ma gandesc doar la un tip, e colegul meu din pacate. Ma doare undeva de toti cei care imi veti spune sa pun mana pe carte la varsta asta.
Treaba sta asa: Am fost cu el inainte sa inceapa scoala, dupa o perioada in care am fost cei mai buni prieteni. Am stat impreuna doar vreo doua saptamani, dar imi amintesc ca daca stateam o zi fara el ma gandeam doar la el, mi-era dor de el. Cred ca incepusem sa tin la el si el la mine. A inceput scoala si ne-am distantat, in mare parte din cauza mea. Atunci nu mai simteam nimic pentru el, nici nu mai imi pasa de el. Aveam alte planuri. Ciudat este ca de atunci nu am mai fost cu nimeni si in ultimele luni chiar am incercat sa am o relatie. El este intr-o relatie serioasa de ceva timp, ma bucur pentru el. Roata s-a intors. Il vad in fiecare zi si sta chiar aproape de mine la scoala. Imi evita privirea de obicei, vorbim rar... suntem doar colegi acum. Cred ca imi place din nou de el, imi vine sa ma duc la el sa ii spun: "mi-e dor de tine".

Apreciez daca imi dati vreun sfat. Va rog, nu jigniti ca n-are rost.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Stii,esti la varsta primei iubiri,inima ta tanjeste dupa dragoste,vrei si tu sa te tina un baiat de mana,sa te priveasca in ochi pierdut si sa iti atinga buzele timid,ti-ar ajunge ca sa simti toata fericirea de pe pamant!
Si,toate astea le vezi la colegi,la prietene,in pauze toti numai despre asta vorbesc,iti vezi prietena cea mai buna rosind agitata ca s-a uitat la ea cutare pe care-l place,te duci acasa pui muzica in care se vorbeste despre dragoste,deschizi calculatorul,toti impart sarutari dulci,te uiti la televizor dai de stiri despre iubiri nou infiripate sau care s-au stricat,mi se pare normal sa te simti singura,parasita si aruncata intr-un colt!
Acum te judeci foarte aspru,consideri ca ai procedat gresit ca te-ai indepartat de colegul tau,ti-e dor de el si nu mai sti ce sa faci.
Hai sa te linistesc si sa-ti explic ce se intampla cu tine.
Treci printr-o faza prin care trec multi,love is in the air si tu ai nevoie mare de afectiune,ai nevoie de ea ca de aer,doresti sa iubesti si sa fii iubita!
Dar iubesti dragostea,nu omul.
Baiatul asta ti-a fost aproape,este cel care s-a apropiat cel mai mult de tine,langa el ti-ai tesut primele bucurii si primele vise de indragostita si din cauza asta ti-este si cel mai familiar.
Tie nu ti-e dor de el ca persoana,ti-e dor de clipele de asta vara si de ceea ce simteai atunci.
Faptul ca el are o relatie si tu te bucuri pentru el,este un mare argument in favoarea teoriei mele...happy
Nu e nevoie sa-i spui ca ti-e dor de el,pentru ca ti-e dor de doua saptamani din vara,in care pentru prima oara ai simtit suflul dragostei asupra ta.
E minunata dragostea si tot ce trebuie sa faci e sa gasesti persoana care te poate face s-o simti.
Nu te mai simti pustie,cauta in jur,exista un baiat care te face sa zambesti,care ti-e simpatic foc,dar la care nici nu te-ai gandit,preocupata cum erai cu colegul tau de care te-ai racit.
Revino-ti si priveste cu atentie in jur,cineva asteapta sa-l vezi,te inconjoara cu atentii,te priveste cand nu-l vezi si ofteaza cand nu-i vorbesti pe mess.
El e persoana potrivita,iti doresc sa-l gasesti cat mai curand.
Pentru ca in prima ta mica relatie,ai iubit dragostea, acum iubeste omul care ti-o va aduce, nu e colegul tau, el a inaintat, continua-ti si tu drumul.
Si-ti doresc mult noroc!

| darnme a răspuns (pentru greece12):

Multumesc mult pentru raspunsul tau! Mi-ai fost de mare ajutor si ai dreptate! Acum mai am nevoie doar de rabdare.

| greece12 a răspuns (pentru darnme):

Dragostea va veni nechemata si neprogramata, cu totii am patit la fel.
Iar asteptarea ei, cred ca e cel mai fericit si dulce chin!happy
Sa fii foarte iubita, iti doresc!

| darnme a răspuns (pentru greece12):

Multumesc mult, si tie iti doresc la fel!

15 răspunsuri:
| Roxana121 a răspuns:

Nu vad nimic rau in povestioara ta: ) Parerea mea este ca, inimii nu-i poti porunci pe cine si cind sa iubeasca. Daca ai avea curaj sa ii spui ca-l mai iubetsi si tii dor de el, nu vad de ce nai face asta, asa afli daca si el mai simte ceva, sau chiar are o relatie serioasa dupa cum spuneai tu. Daca e sa fie va fi al tau, daca nu ..nuti pierde taria de fata, cei al tau e pus deoparte te pup si mult succes.

| PowerpuffMe a răspuns:

Scumpo, n.am sa iti zic never ca la 16 ani sa pui mana pe carte pentru ca acum e tineretea supa nu va mai fi, ai putea sa incepi sa fi iar mai apropiata de el, sa intri in gasca lui de prieteni sa fi cat mai prietenoasa, si o schimbare de look ar fi folositoare astfel ar putea sa te priveasca cu alti ochi daca este o persoana care pune pret si pe aspect, in rest ce sa iti zic mult noroc si vezi ce faci, si poate te imprietenesti si cu prietena lui... asa ca in caz de orice sa nu te urasca complet laughing

| zurick a răspuns:

Lasa-l pe el sa fie fericit, lasa timpul sa treaca poate te vei simti mai bine, poate va avea si el aceleas sentimente de nostalgie ca si tine, daca nu timpul va vindeca tot, iar tu trebuie sa mergi tot inainte

| Dariusuu a răspuns:

Lasă timpul să treacă așa e cel mai bine, te admir că îi dorești tot binele.

Te pup.

| e1xtz a răspuns:

De ce sa te jignim draguta de tine...mai ales ca pe aici sunt fatuci care povestesc cum la 16 ani si-au tras-o bete pe la chefuri, etc..la tine e ok..ai avut si tu un ''iubit'' 2 saptamani, va pupaceati, va tineati de manuta.e draguthappyo sa cresti si ai sa cunosti dragostea, abisul si extazul.happy

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

De ce sa fi jignita? E viata ta si faci ce vrei cu ea; poti folosi si hartie higienica ca sa-ti stergi lacrimile.Du-te la el si spune-i.Dar de ce mai intrebi?

| Liliana1981 a răspuns:

Mda, ai gresit, esti indecisa, e numai vina ta, bla bla bla...dar du-te langa el si zi-i "mi-e dor de tine" daca asta simti. La naiba, ai doar 16 ani! Nu poti face totul perfect la varsta asta.

| Șurubelniță a răspuns:

Raspunsul e simplu : esti indecisa si geloasa! Ti-ai facut asta cu mana ta, tu ai zis ca nu ai mai simtit nimic pentru el, din vina ta s-a terminat relatia.
Din moment ce tipul este intr-o relatie serioasa, nu te baga intre ei, tu acum nu stii daca ti la el sau esti doar geloasa.
Acum asta e, din pacate nu toate lucrurile merg in viata dupa cum vrem noi.
Accepta faptul ca ai gresit in primul rand fata de tine dar si fata de el. El nu are nicio vina pentru ca esti indecisa, probabil ca el nu si-a dorit o joaca de-a soarecele si pisica, el si-a gasit pe cienva cu care poate avea o relatie serioasa. Iti sugerez ca si tu sa incerci acelasi lucru.
Da stiu, poate fi dureros, poate fi greu de acceptat insa asa cum am zis mai sus, in momentul de fata singura solutie este ca tu sa te impaci cu ideea ca ai gresit. Nu e nimic rau in asta, nu te acuz, acesta e adevarul. Cum omul din greseli invata, gandeste-te ca este o lectie de viata, data viitoare nu te mai implica intr-o relatie daca nu esti 100% convinsa ca ti la acea persoana.
Daca doresti intr-adevar sa fii impacata cu tine insuti, vorbeste cu tipul si admite faptul ca ai gresit, ca iti pare rau ca totul s-a terminat asa. Insa nimic mai mult de atat! Daca faci asta, ar putea exista o mica sansa ca el inca sa mai aiba sentimente fata de tine si sa ai surpriza placuta sa va impacati. Demonstreaza-i ca te-ai schimbat si ca nu mai esti indecisa, ca stii ceea ce vrei. Dar sa fie pe bune asta, daca crezi doar ca esti geloasa si ca nu poti accepta faptul ca el este intr-o relatie si tu nu, atunci lasa-l in pace sa fie fericit!

Sper ca ti-am fost de ajutor, o seara faina iti doresc! happy

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Ce sinceră eşti!

| AnnonymusIsNotAvailable a răspuns:

Nu are rost, o ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust. Nu a fost să fie, treci mai departe. Mai mult ca sigur dacă îi zici că mai ai sentimente pentru. el nu îi va păsa. Deja a trecut prea mult timp, şi mai ales că ai zis că are o relaţie serioasă. Ce te face să crezi că nu e mai fericit acum? Nu are rost să îi strici viaţa. Mergi mai departe.

| darnme a răspuns:

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Sunteti niste draguti! Intr-adevar cel mai bine este sa nu ii spun nimic si sa las timpul sa rezolve totul.

| Dau3DMoriHD a răspuns:

Hey nu te speria aşa du-te linga el cînd va fi singur şi vorbeste cu el despre ceva acolo mai ştiu eu şi putin cîte putin schimba tema pe dragoste şi zii ca il iubeşti si tot. Sper ca te am ajutat putinhappy