| Emeraude a întrebat:

Ce profil de liceu urmezi/ai urmat si la ce facultate vrei sa dai? happy As vrea sa stiu de ce mai sunt interesati liceeni nowadays =]

Răspuns Câştigător
| rey a răspuns:

Eu la Tehnic in Calcul, la GSI, un profil cam uşor, din timidul din 1-4 şi cel cu medii 6-8 am ajuns şeful clasei, consilier la şeful elevilor, adjunctă superbă, casieră drăguţă, ambele prietene extrem de bune, medii de 7-10 distracţie, no stress, aş recomanda tuturor un profil, la care să nu îşi distrugă adolescenţa.
Vorba colegei mele,, Dacă nu acum, atunci când'', bine să nu cădem nici în extreme trebuie să învăţ puţin acest an pentru a-mi dezvolta nivelul de Iq pentru facultate, să pot ţine pasul acolo.

Scârbit de ce e în jur şi anume, poluarea apelor, poluarea unor zone cu uraniu, zona mea devenind containerul Europei centrale, pădurari care pescuiesc la setcă(omoară o grămadă de peşti) şi dinamită, etc. vreau să ajung cineva care să dea amenzi, etc. dar dacă deranjez, sunt dat afară instantaneu...

Cât despre liceu... important e să înveţi, nu ce înveţi, să îşi dezvolţi creierul, oricum o să uiţi până la facultate, dar să fii obişnuit cu învăţatul e prioritar.

29 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Eu sunt la filologie si apoi cred ca o sa dau la facultatea de geografie.

| daii a răspuns:

Eu sunt la filologie-bilingv sp.happy
As vrea facultatea de drept sau medicinalove struck Si nu stiu care sa o aleg.amandoua imi plac la fel de multlove strucklove struck
O sa am timp sa ma gandesc, pentru ca deocamdata sunt boboacabatting eyelashes

by daiiwinking

| Emeraude explică:

Foarte frumoase profiluri aveti toti.
@marry: eu sunt de parere ca ar trebui sa dai la o facultate care se bazeaza pe mate/info, Economia, IT, ceva de genu', mai ales ca ai pregatire si poti avea si sanse la un job bun!
@Zoombe3: timpul nu-i pierdut!
@g3orgyana: iti doresc mult succes si sper sa-ti indeplinesti visul, dar te asigur ca nu vei castiga nici macar decent ca medic, in Romania, poate doar la privat!
@MisterSteeck: Succes, daca esti baiat te vei descurca, daca esti fata...iti urez un succes dublu, ai nevoie laughing. Eu nu m-as descurca, felicitari pentru ambitie!
@babyangel: eu as spune sa dai la medicina, se potriveste profilui tau si ai sanse. La Academie e mai greu daca esti fata...
@daii: scumpo, si eu am fost tot la filo bilingv-intensiv engl- si nu ti-as recomanda sa dai la medicina din moment ce nu ai urmat un liceu de profil... daca vrei sa dai la medicina trebuie sa muncesti dublu, chiar triplu fata de cei care au urmat stiintele, la filo faceam f putina bio, materie f usoara si dintr-a 11a mi-au scos-o, deci eu dintr-a 8a nu prea am mai invatat bio decat optional, fiindca am vrut eu sa mai stiu cate-ceva laughing. Plus ca la medicina este si foarte mult de invatat, trebuie sa stii chimie, biologie si ceva fizica!
@missme: Succes, jurnalismul este foarte frumos, dar implica si profesionalism! =]
@rey: Cred ca si mie mi-ar placea acolo laughing. Iti urez succes mai departe! P. S.: Ai dreptate, important e sa inveti, nu ce inveti!
@ marya-mari: Succes! Geografia este o materie frumoasa, la fel ca si profilul!
@Betty17: Eu cred ca te poti axa pe contabilitate.La ASE stiam ca este f greu, dar de cativa ani am auzit ca nu mai e ce era odata (in Bucuresti cel putin) Succes!
@Raiden: Foarte frumos! Si eu am avut ca prima optiune Fac. de Limbi si Literaturi Straine, dar m-am razgandit in ultimul ceas laughing...este foarte frumoasa daca inveti si chiar iti place ceea ce faci.Succes si tie!

Eu am urmat profilul de filologie intensiv engleza (bilingv). A fost o perioada frumoasa, poate chiar cea mai frumoasa.Era pentru prima data cand faceam la scoala doar ceea ce-mi placea cu adevarat: limba si literatura romana, engleza, franceza (dintr-a XIa italiana si optional teatru), istorie, psihologie. Mi-amintesc ca intr-a IXa de abia asteptam teza la engleza (nu dadusem niciodata teza la materia asta) laughing. Frumoase timpuri! Celor indragostiti de partea umana, carora le place sa aprofundeze, sa "desfaca firul in patru", le recomand filo sau filo int engl! Cat despre facultate...am fost indragostita din copilarie de teatru, cinema, salile de spectacol...si desi aveam in plan sa dau la Limbi Straine, am optat pentru UNATC(pentru cei care nu cunosc, Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica). Este destul de frumos... uneori mai au toane proaste profesorii si nu-i de bine, in rest e frumos... Oricum, celor care duc lipsa de o buna doza de rabdare, perseverenta si un oarecare talent (acesta se obtine in mare parte in cadrul cursurilor, dar trebuie sa ai un punct de pornire), nu le recomand sa dea la UNATC, pentru ca nu vor reusi sa stea nici 2 luni. Mi-ar fi placut sa dau si la medicina, eram buna la fizica/chimie/bio in gimnaziu, dar am avut mai multa inclinatie spre uman, astfel ca n-am putut urma pe stiinte.

Va urez mult succes tuturor in noul an scolar si studentesc! =]

| Emeraude explică:

@allynna: nu vreau sa insinuez absolut nimic, nu sunt in domeniu, nu ma pricep, dar nu stiu daca profilul tau se potriveste meseriei de vet? Ma refer la faptul ca daca nu faci din liceu bio, chimie, fizica destul de multa, o sa ai de munca la facultate, trebuie sa inveti mult mai mult decat ceilalti, deoarece ei au invatat inca din liceu o parte din materie (mai usoara). Oricum, marea majoritate a cunostintelor le dobandesti in facultate, dar trebuie sa cunosti oarecum ceva mai multa materie care se preda in cadrul facultatii.Eu iti urez mult mult succes si iti doresc sa devi un bun veterinar! Imi cer scuze daca nu am avut dreptate in cele spuse mai sus! =] Puppp.

| Emeraude explică:

@Razvan: Uuu, parlez-vous francaise, monsieur? tonguelaughing

| Emeraude explică:

@guesswho: ma bucur ca esti interesata de UNATC, dupa cum am mai spus, este o facultate foarte frumoasa daca indeplinesti calitatile standard: rabdare multa, perseverenta si o doza umila de talent.Depinde pe ce vrei tu sa te axezi:regie, imagine de film, multimedia (care cuprinde montaj si sunet) si comunic. audioviz.-scenaristica-publicitate-filmologie. Spune-mi mai exact care domeniu te intereseaza mai mult si iti voi da detaliile.
Eu sunt la ILCaragiale Bucuresti, specializarea Cinematografie, Fotografie si Media, la Comunicare Audiovizuala, Scenaristica, Publicitate Media si Filmologie, mai am anul acesta si termin. Daca te intereseaza, iti pot da subiectele la probele de concurs pe 2009/2010. Pa-pa!

| Emeraude explică:

@ anonim: Nu stiu daca vei primi raspunsul meu, doar daca vei trece din nou pe aici : ), dar totusi incerc sa-ti raspund, cu riscul de a vorbi fara a-mi fi citit mesajul.

Te poti indrepta spre Medicina (Umana sau Veterinara), Stomatologie... te poti face chimist/biolog/fizician, dand la facultatile specializate pe aceste ramuri, in parte. Poti lucra de exemplu ca laborant intr-un spital. Sau poti deveni profesor de chimie/biologie/fizica, nu stiu sigur. Exista multe variante.Depinde de ceea ce-ti place tie cel mai mult. Succes!

| Raiden a răspuns:

Momentan sunt la Filologie mai departe as dori sa merg la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine.(U. Bucuresti)

| Raiden a răspuns:

@DepresieDulce.
Multumesc pentru incurajare!
Succes si tie la Facultate!

| Betty18 a răspuns:

Sunt la economic-servici si s-ar putea sa dau la ASE dar nu sunt singura daca o sa urmez cv legat de contabilitate

| alinutzacodruta a răspuns:

Eu sunt la profilul Tehnician in administratie (contabilitate) si as vrea sa dau la medicina veterinara...big grin

| babyangel a răspuns:

Sunt la stiinte ale naturii, desi am vrut mate-info intotdeuna.mai departe nu stiu ce facultate sa urmez...as vrea sa dau la Academia De Politie sau la medicina (medic dentist) happy

| Zoombe3 a răspuns:

Am terminat un liceu Economic si anul asta am intrat in Agronomie la Ingineria Mediului, iar visul meu dintotdeauna a fost sa devin jurnalist... ca nuca in perete laughing

| marry a răspuns:

Urmez matematica informatica... dar sincer nu stiu ce facultate sa facstraight face

| missME a răspuns:

Mate-info, apoi as vrea jurnalism sau ATF...hmmthinking

Răspuns utilizator avertizat
| MisterSteeck a răspuns:

Mate-info vreau si apoi academia de politie!

| Razvan_9009 a răspuns:

Eu sunt la Facultate de Constructii Bucuresti ...constructii civile in franceza iar la liceu am fost mate-info bilingv franceza

| hankearnold a răspuns (pentru Razvan_9009):

Salut. Sunt mate-info cls XII-a, as vrea sa urmez si eu facultatea de constructii sau AC, doar ca sunt confuz si nu stiu ce sa aleg. Precizez ca stiu programare C++ si am note destul de mari la clasa. Dupa cum se vede ar fi cel mai bine AC doar ca nu-mi place intr-adevar sa lucrez pe viitor in domeniul ala. Mi-am dat seama ca imi place sa gandesc si am rezultate fara sa depun mult efort la mate si info. As dori la CT doar pentru simplu fapt ca mi se pare mai interesanta, dinamica
Presupun ca daca imi place mate o sa imi placa si acolo. Nu stiu exact, sunt curios de parerea ta si sa imi dai niste sfaturi te rog. Sunt panicat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie bilingv engleza.si la facultate ma vad undeva in strainatate studiind franceza si spaniola. Sper big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmez profilul real stiinte ale naturii..si nu stiu spre ce facultate sa ma indreptsad ma poti ajuta cu un sfat?:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in clasa a 12-a la filologie...si mai departe as vrea academia de politie...sau biologie, desi nu mai fac de pe clasa a 10-a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in clasa a8a si as vrea sa merg la engleza bilingv dar apoi vreau la medicina m-as descurca cu medicina dupa acest profil?

| natalya a răspuns:

Eu sunt la profilul filologie bilingv franceza la pitesti si as vrea sa urmez facultatea de limbi straine la bucuresti. tin sa-ti spun ca m-ar interesa si relatiile internationale.

| friday_2462 a răspuns:

Eu acum sunt la stinte sociale. si nu stiu... vreau sa dau la drept si la litere. Nu e nimic sigur...ma gandeam sa dau si la medicina...hm...

| teodora_2333 a răspuns:

Eu sunt inca pe clasa a 8-a, insa as vrea sa dau la stiintele naturii ca apoi sa urmez medicina.

| Alina_4344 a răspuns:

Eu sunt in ultimul an de liceu la Filologie-bilingv franceza. Vreau sa urmez Universitatea de vest (Timisoara) pe profil de franceza-spaniola.Totusi,am o nelamurire.Nu am facut spaniola in clasa a 9 a, am facut intr-a 10 a si a 11 a, iar anul acesta ni s-a scos de tot din programa spaniola.As vrea sa stiu daca pot merge mai departe pe franceza-spaniola daca nu fac spaniola.Eu as vrea sa iau franceza ca prima limba si spaniola a doua limba.Ma poate ajuta cineva cu informatii? Multumesc anticipat

| iulia56 a răspuns:

Uman

| Alex_Iliescu_1993 a răspuns:

Eu am fost si tehnic si mate info bilingv eng si acum filo as vrea sa dau la o facultate care are master la finante corporative ce specializare imi recomandati?