| BloodPrison a întrebat:

Ce rase de caini ini recomandati, ce ii pot dresa pentru curte sa fie rai cu strainii si sa pazeasca bine?

Răspuns Câştigător
| FreshGirl a răspuns:

Pai, o buna alegere ar fi Ciobanesc German, o rasa bine cunoscuta pentru paza si protectie, sunt foarte inteligenti, usor de dresat, desi ai grija ca cat sunt pui mici le trebuie mult calciu si e posibil sa aiba probleme cu labutele dar dupa aceea se vindeca. Alte rase bune pentru paza si protectie ar fi amstaff, care sunt totusi mai mici, insa foarte puternici, ori bullmastiff, foarte inteligenti si atenti, isi iubeste ff mult stapanul, rau cu strainii, ori ciobanesc mioritic sau carpatin, sunt ff mari si agresivi cu strainii. Ti-as recomanda si Rottweiller, sunt extrem de buni de paza, ff agresivi, insa ai grija cum il dresezi, poate fi periculos si pentru stapan.

Daca este primul tau caine, ar fi cel mai bine sa alegi totusi Ciobanesc German, si chiar daca nu este, mi se pare rasa perfecta. Nu te astepta ca de mic pui sa fie foarte agresiv, educa-l bine si dreseaza-l atent. Fii atent ca daca ai mai multi caini, sunt foarte gelosi insa se poate corecta.

Alegerea depinde de tine, mai gasesti si pe net rase de paza bunewinking