| IoanaBogdana a întrebat:

Ce reprezinta semnul comunismului, secera si ciocanul? funda + vot.

Răspuns Câştigător
| EuCuTine a răspuns:

Anumiţi antropologi au afirmat că acest simbol, la fel ca altele utilizate în Uniunea Sovietică, era de fapt un simbol rus-ortodox preluat de Partidul Comunist pentru a hrăni nevoile religioase pe care comunismul încerca să le extirpeze prin introducerea unei noi "religii" de stat. Simbolul ar fi fost o permutare a crucii duble ortodoxe ruse.
Stema Uniunii Sovietice şi stemele republicilor sovietice foloseau simbolul "secerii şi ciocanului", simbol care apărea şi pe insigna Steaua roşie a uniformei militare sovietice.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Muncă, muncă și iar muncă!
Pa, pa.

| undercover_4494 a răspuns:

Nu