| anonim_4396 a întrebat:

De ce svastica e interzisa si secera cu ciocanul se poate? Rusii au omorat mai multi ca Germanii.

Răspuns Câştigător
| Johndoe2023 a răspuns:

Legea cu privire la contracararea activităţilor extremiste interzice „propagarea şi demonstrarea în public a atributelor sau a simbolicii naziste, a unor atribute sau simbolici asemănătoare, pînă la confundare, cu atributele sau simbolica nazistă", prevedere care nu încalcă doar dreptul la libera exprimare, dar şi dreptul la conştiinţa religioasă, întrucât "svastica", pe care şi-a atribuit-o şi a utilizat-o abuziv Partidul Muncitoresc Naţional Socialist German (NSDAP), condus de Hitler, a fost şi continuă să fie un simbol eminamente religios (în buddhism, hinduism şi jainism), dar şi istorico-cultural (în Finlanda svastica este simbolul istoric al flotei naţionale, sub numele de „hakaristi") pe teritoriul Greciei, României, Rusiei, ţările baltice, Danemarca, Irlanda, Suedia, indienii nord-americani). În fostul Imperiu Bizatin, svastica a constituit un simbol ornamental des întâlnit în arta creştin-ortodoxă.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti in Romania si secera si ciocanul sunt interzise dar numai ca nu se sinchiseste nimeni. Mai inainte i-am raspuns unui idiot care folosete ca avatar zvastica germana.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Salontanul):

Sa iti raspund si tie, "Mai inainte i-am raspuns unui idiot care folosete ca avatar zvastica germana"
sunt tari unde nu este interzisa purtarea simbolului svasticii. si, eu spre exemplu, daca sunt in alta tara unde acest simbol nu este interzis, am dreptul de a-l purta.
poate acea persoana, nu se afla pe teritoriul Romaniei, si are tot dreptul de a-si pune avatar cu svastica deoarece nu incalca nici o lege.

eu daca sunt in Olanda spre exemplu si imi pun la avatar o poza cu canabis sau fumand canabis nu incalc nici o lege pentru ca in Olanda este 100% legal.
Cine esti tu, sa faci idiot pe o persoana care, inclusiv prin constitutia Romaniei are dreptul la libera exprimare?
inclusiv in Romania daca port svastica si in instanta pot demonstra ca nu o port pentru ca este simbol nazist ci din alte motive cum ar fi cele mentionate in raspuns (sunt budist si este un simbol religios), nu voi suporta nici o consecinta legala. Desigur ca ar fi un proces lung si plin de controverse.

| Johndoe2023 a răspuns:

Ar trebui sa nu mai jignesti lumea, fiecare are dreptul la opinie si la libera exprimare, si sa stii ca nazistii au contribuit enorm de mult in evolutia medicinii si stiintei moderne (din pacate cu milioane de sacrificii intr-adevar)
Intr-o societate libera nu ar trebui sa fie restrictii de genul. Pentru ca restrictiile de genul sunt doar pentru unele chestii.
Sa interzicem crucea si biserica catolica ca au facut masacre pe vremea cruciadelor?
Sa radem America de pe terra pentru ca inca mai fac genocide in tarile musulmane pentru petrol si pentru bombele nucleare din japonia? exemplele inca mai pot urma.
tu ar trebui sa inveti sa respecti dreptul la opinie, sa iti exprimi si tu opinia ta, fara a folosi cuvinte jignitoare la adresa nimanui. administratorii site-ului ar trebui sa te sanctioneza sau sa iti stearga raspunsurile in care folosesti aceste cuvinte

| Salontanul a răspuns (pentru Johndoe2023):

Stai cu adevarat in Olanda? Cred ca ai inceput cu iarba!