| Marian_Bogdan_1997_jP89 a întrebat:

Salut, ce patesc daca port un tricou cu PCR cu simbolul cu secera si ciocanul, sau cu svastica lui Hitler? am auzit ca poți sa primești închisoare e adevarat

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.31/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.4.(1)Confecţionarea, vânzarea, răspândirea, precum şi deţinerea în vederea răspândirii de simboluri fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 3 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2)Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi utilizarea în public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.
(2^1)Distribuirea sau punerea la dispoziţia publicului, în orice mod, prin intermediul unui sistem informatic, de materiale rasiste şi xenofobe constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la un an la 5 ani."
Daca este vorba de PCR nu patesti nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Democratie inseamna ca faci ce vrei tu? Ai inteles gresit! Democratia inseamna sa faci ce trebuie si inseamna conducerea de catre popor. Din grecestile demos=popor si kratia=conducere. Te referi la libertatea dar si aici ai inteles gresit. Libertatea de a face tot ce vrei dar in spiritul legii si sa nu atingi libertatea altuia. In cazul acesta fascismul a adus tot ce este mai rau pe lume si trebuie repudiat. Trebuia si socialismul dar atata timp cat mai sunt comunisti in parlament, n-ai ce face!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Da, cu conditia ca cei care vor sa fie majoritari. Uneori se foloseste si discriminarea pozitiva in anumite situatii importante pentru omenire si cand nu se incalca drepturile majoritatii.

| Adry05 a răspuns:

Stiu ca e interzis sa afisezi vreunul din semnele alea, dar nu stiu exact care e pedeapsa.

Răspuns utilizator avertizat
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Teoretic ai dreptul de a avea orice ideologie politică. Practic încă mergem pe expresia,, Cine nu e cu mine, e împotriva mea".

Răspuns utilizator avertizat
| jon987654321 a răspuns:

Nu patesti absolut nimic in Ro, in alte tari da.

| alex9899 a răspuns:

Sa ști ca nu pățești nimic ar fi și mai bine sa scrie pe tricou urăsc democrația cel mai probabil se vor supară cei care au participat la revoluție și cam atâta nici un polițist normal la cap nu țar da amenda pentru așa ce va doar nu ai omorât pe nimeni și ce dacă instiga la violența e bine sa fi rasist.