| FeelLove a întrebat:

Ce s`ar putea intampla daca as manca o singura data pe zi, iar atunci putin? E posibil sa slabesc sau lesin, sa se intample ceva mai grav? Totusi nu am pofta de mancare, iar cu forta nu pot manca. Ce mi se poate intampla? Ati avut experiante de genul acesta? Astept raspuns! Fundahappy

8 răspunsuri:
| Patrăţel a răspuns:

Asta mi se intampla si mie, acum ca a inceput scoala nu prea mai am timp sa mananc, dimineata ma scol si am treaba si uit complet de mancare dar nici nu prea mi-e foame, ma ia foamea pe la 1-2 cand sunt la scoala, si abia pe la 4-5 mananc un chips ceva, iar apoi abia seara mai mananc cate ceva. Nu simt nevoia sa mananc, si am slabit destul de mult, nu prea mai stau pantalonii pe mine, in rest nu ma simt foarte rau, nu cred ca exista posibilitatea sa lesini, oricum incearca sa mananci cate putin si mai des, cand prinzi cate ceva ia si tu cate putinhee hee. >big grin

| Sonniiaa a răspuns:

Asa sunt si eu. Mananc la scoala un sandwich si apoi gata! Nu mai mi-e foame. Cand ajung acasa mananc niste fructe si cateodata niste covrigei sarati sau iaurturi. Nici nu sunt slaba sa mi se vada coloana vertebrala, dar nici grasa. Daca nu ti-e foame nu trebuie sa bagi cu forta in tine. Cand ti-e foame, mergi si mananci. Dar fructe neaparat sa mananci! De ele ai mare nevoie! happy.

| biancaalexe a răspuns:

Poti face gastrita deci mai bine mananca.Si mie mi s-a intamplat sa nu am pofta de mancare deloc si am slabit foarte mult- aratam ca o scobitoare laughing)- dar am luat niste vitamine si dupa cateva zile mi-a revenit pofta de mancare.winking

| ReiVaN a răspuns:

E posibil sa te`mbolnavesti...

| slipknot a răspuns:

Pai dai in anemie,vei avea o stare de oboseala permanenta, nu te mai poti concentra si sa fi atenta(si da, exista riscul sa lesini pentru ca organismul ar fi foarte slabit). Macar de 2 ori pe zi mananca, mai ales fructe si legume.Si daca nu ai chef de mancare, ia niste vitamine care sa iti dea pofta de mancare, Supradyn sunt bune sau Omega 3 cu ulei de peste(e foarte bun pentru organism).Mai ales toamna/primavara cand temperaturile scad, organismului ii trebuie vitaminele necesare pe care le ia din alimente.Mai bine sa fi sanatos, decat slab.winking
Bafta! happy

| Roxana_5888 a răspuns:

Poti ajunge sa ai anemie, si poate evolua foarte urat. Depinde de ce greutate ai. De exemplu daca ai mai putin de 45kg, ar trebui sa iti iei vitamine. Poti sa lesini, si poate chiar sa ajung la 30kg.

| ZvT a răspuns:

Poti lisina. Acum depinde de arganismul tau.

| safyia a răspuns:

Din moment ce nu mananci organismul iti slabeste iar in timp te poti imbolnavi grav. Daca vrei sa slabesti incearca alta metoda sau daca nu ai pofta de mancare ia ceva vitamine.Nu te juca cu sanatatea ta.am trecut si eu prin asa ceva si am avut o anemie
foarte marestraight face