| ChristianMihai11 a întrebat:

Bună seara! Acum ceva timp,am avut nişte arsuri la stomac,şi câteva zile nu am avut poftă de mâncare,nu prea am putut mânca, mâncam puțin şi mă săturam repede. Trecuse,iar alaltăieri,din nou,am avut din nou arsuri la stomac cu reflux. Ca să descriu senzația: ceva cald şi puțin usturător simțeam cum îmi vine înapoi în esofag. Am băut nişte lapte apoi m-am culcat. Ieri, am mâncat ceva dar nu mult. Azi, am mâncat dar mai mult silit. E ceva grav? Ce ar putea fi? Aştept păreri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna! Când ai arsuri la stomac se numește aciditate gastrica in exces, poți încerca Dicarbocalm sau Gaviscon, unul din ele, se dau fără rețetă și ameliorează arsurile la stomac.Eu am avut și luat la nevoie cate 1, 2 pastile(se sug sau se topesc in gura)și arsurile la stomac îmi treceau,efectul durea vreo câteva ore bune. Dadea la televizor mereu reclame cu Gaviscon,Dicarbocalm.Dar ai grija și ce mănânci,fara prajeli,alimente in ulei,sucuri carbogazoase,ciocolata, alcool sau fructe acide (portocale, lamai, deci citricele trebuie evitate cat de caci sunt acide)toate astea pot fi cauza pentru care faci aciditate la stoma și trebuie evitate o perioada.Iar daca nu trece cu banalul și cunoscutul Dicarbocalm, atunci e de mers la medic.Important este sa nu mai mănânci alimentele care provoacă aciditate, contează mult dieta, așa mi s-a zis mie, deci ai grija cum, cât și ce mănânci(mesele nu trebuie sa fie prea copioase, asta e încă o cauza pentru acele arsuri)
Sper că te-am ajutat cat de puțin! Sănătate multa!

| DarthNiger a răspuns:

Ai acid gastric in exces, ar trebui sa te duci la medic sa te consulte si sa iti ofere un tratament si nu o sa mai ai voie sa mananci anumite feluri de mancare care iti pot crea acid gastric, bea multa apa, nu manca multa mancare uscata, fara sucuri acidulate si mai ales fara mancaruri picante, si eu am avut acid gastric in exces acum cativa ani si am fost la medic deci asa cum am zis si tu ar trebui sa te duci, cu cat mai repede cu atat mai bine,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic. Pune-te si mananca

Răspuns utilizator avertizat