| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa aleg dintre Elena Cuza si Carol I (liceele din Craiova) am auzit ca cel de-al doilea mentionat (Carolul) are o reputatie cam patata, cum ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| altuser a răspuns:

Cuza, auzisem ca la Carol au fost rezultate mai bune la bac decat la Cuza(nu stiu 100%) dar nu am auzit lucruri de bine despre Carol.
In plus, daca vrei sa inveti, inveti oriunde. Poti sa inveti si in Carol, si in Cuza si intr-un liceu de la tara. Oricum, eu zic Cuza, 2 fost colegi sunt acolo si sunt multumiti, s-ar putea sa faci la inceput meditatii pentru a-ti ridica nivelul dar dupa o sa poti lucra singur.

| YourB0SS a răspuns (pentru altuser):

Deci sa inteleg ca daca vreau sa intru in Cuza trebuie sa fac meditatii, sau si in Carol se aplica regula asta si de ce?

| altuser a răspuns (pentru YourB0SS):

Cuza si Carol au medie mare, deci daca nu stapanesti romana si matematica(din ce dai examenul in a 8) nu prea ai sanse, daca le stapanesti, si la examene rezolvi corect o sa intri.
Daca intri, e posibil sa ai probleme cu anumite materii, care ti se cer(exemplu: limbile straine). Fiecare profil da din anumite materii bacu'. Daca le stapanesti nu e nevoie sa faci meditatie la inceput, adica...o sa vezi nivelul clasei si cerintele profesorului, cat de indulgent este, si daca pricepi ce spune p'acolo. Daca esti sub limita, mai bine incerci sa inveti tu/faci meditatii ca sa ajungi la nivelul clasei, in final pe tine o sa te ajute.
Din ce auzisem, la Carol, majoritatea fac meditatii cu profi de la clasa, mno, asta e ce am auzit, si se practica favoritisme. Nu zic ca la Cuza curge miere, dar am inteles ca daca te straduiesti ai mai mari sanse sa inveti la Cuza decat la Carol.

| YourB0SS a răspuns (pentru altuser):

Multumesc mult pentru sfat si eu ma gandeam la fel ca la Cuza e mai bine daca nu ai " curea Versace " sau chestii de genu'. Iar la acomodare cred ca-mi va fi mai bine in Cuza decat in Carol.