| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa mi se mai reguleze ciclul deoarece imi vine o data la 4 -6 luni ...si imi este frica sa merg la ginecolog doarce nu mai sunt virgina si daca afla mama e vai de mine

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si du-te urgent la ginecolog. Luni neaparat, fiindca ce ti se intampla tie este foarte grav. Mai ales ca nu mai ai 14-15 ani sa fii la inceput, mai ales ca ai viata sexuala. O menstruatie atat de neregulata este intotdeuna semnul unor afectiuni grave (prolactinom, chisturi ovariene, tumori de ovar). Nu amana nici o zi, indiferent ce crezi ca iti va face mama ta. daca nu afli repede ce se intampla cu tine si nu te tratezi, s-ar putea sa te trezesti ca ai nevoie de operatie de urgenta care ta va lasa fara uter si ovare, asa ca vei intra la menopauza inca dinainte sa ai o viata normala de femeie (nu exagerez, am vazut mai multe fete in situatia asta in jurul varstei de 20 de ani). Asadar, luni (cel tarziu), neaparat si obligatoriu, indiferent de consecinte, la ginecolog.

| emasweetgirl a răspuns:

Deci urgent vorbeste cu mama ta sh fa-ti o programare la ginecolog.
despre ce spui tu aici e ceva grav.
poate ai vreo infectie sau poate esti insarcinata.
i-ati un test de sarcina ca sa fii sigura.
mii se pare ceva suspect totusi.sa nu vina chiar atata timp da semne de ganditthinking

| L i T h i U m < 3 a răspuns:

Ar fi trebuit sa specifici varsta. Dar banuiesc ca daca nu mai esti virgina ai peste 14 ani, nu? Si inca ceva... @emasweetgirl, nu poate fi insarcinata ca la 4-6 luni se recunoaste burtica.
Pe perioada adolescentei (in special in primii 2 ani de la venirea menstruatiei) se poate intampla adesea sa aiba loc intarzieri de menstruatie uneori chiar si de cate 4-6 luni, apoi sa vina mult mai abundent...

| belltech a răspuns:

Iei anticonceptionale