| LoloLora a întrebat:

Am 12Ani si nu am ciclu! Ma masturbez si cred ca nu mai sunt virgina! Am avut ciclu in Martie la 11ani. Daca merg la ginecolog s va afla ca nu mai sunt virgina? Mama trebuie sa între cu mine? multumesc,

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti virgina pana a un contact sexual cu alta persoana. Tu crezi ca ti-ai rupt himenul in timpul masturbarii, dar asta nu te dezvirgineaza. Daca mergi al ginecolog, acesta va vedea starea himenului, dar nu va pretinde ca nu esti virgina, te va intreba doar daca ai avut contact sexual. Poti alege daca mama ta intra sau nu cu tine la consultatie, dar ginecologul ii va raspunde la toate intrebarile legate de starea ta de sanatate. Faptul ac te masturbezi nu are legatura cu starea ta de sanatate

| LoloLora explică (pentru Brigaela):

M-ai ajutat si linistit! Mersi! Dar mai am o intrebare, doctorl ii va spune mamei daca mai am sau nu himenul intact?

| Brigaela a răspuns (pentru LoloLora):

Doar daca il intreaba ea specific.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Virgină ești până când vei face sex prima oară cu un bărbat. Dar dacă ai folosit pentru autosatisfacere și obiecte (sau degetele) introduse în vagin, e posibil să te fi deflorat singură (adică să-ți fi rupt himenul).
Ginecologii pot vedea acest lucru, dar în niciun caz nu vor putea spune că fenomenul s-a produs ca urmare a masturbării sau a unui act sexual.
La controlul ginecologic maică-ta NU ar trebui să intre cu tine în cabinet, ci - cel mult - după ce ai fost consultată. Medicului îi poți spune că te masturbezi și că ai aprecia ca lucrul acesta să rămână confidențial. Lui/ei nu i se va părea nimic ciudat, nu trebuie nici să te temi, nici să-ți fie rușine.

| LoloLora explică (pentru mihai69):

Multumesc! Mai ajutat mult!

| cris19 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rautacioasa dar ....doar intreb... La 12 ani masturbare? mda... ai grija de fizicul tau...nu doar de psihic... vrei, vrei si vrei... pe la 14 ani ce te faci? Cauti barbati?