| EmmyK a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu mai fiu asa timida? Eu niciodata nu am curaj sa spun cuiva ce simt...sau sa vorbesc in public.Ma trec transpiratiile si nu mai pot sa zic nimic. Din cauza asta sunt si mai retrasa si uni ma cred "ciudata". Multumesc pentru raspuns :*

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Stiu senzatia. Am trecut si eu prin asta. Si acum sunt un pic timid. Trebuie sa incerci sa ai incredere mai mult in tine. Cauta o cale a ta si nu una impusa de altii. Cauta sa faci mai mult lucrurile care iti plac si sa incerci sa excelezi in asta. Si cauta prezenta persoanelor in preajma carora te simti bine. Totodata evita persoanele ipocrite. Sa fii timid nu e mereu un defect. Depinde cum privesti lucrurile. A fi timid inseamna de multe ori a fi sincer fata de tine si fata de ceilalti. Ori astfel vei avea un drum al tau in viata. Vei fi mai greu de corupt. Astfel te arati asa cum esti si cei care te plac fii sigur ca vor incerca sa se apropie de tine. Nu te descuraja. Dar cauta sa faci cate un pas zi de zi pe teren neexporat. Trebuie sa mai si risti. Important e sa inveti din greseli. Experienta isi va spune cuvantul si timiditatea va disparea cu timpul.

4 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Aha. Oi fi vrajitahee hee cine stie poate un baiat ti-a facut farmece.Cum erai inainte?

| andreutza_5786 a răspuns:

Eu zic ca orice simti trebuie sa spui si celor din jur sa te inteleaga. asta este transmitere de ea. cam asa cumva se numeste in psihologie. daca esti trista trebuie sa zici ca eu sunt trista pentru ca...si o sa vezi ca o sa te simti mai bine, oamenii o sa te inteleaga, nu trebuie sa fi timida. poti pierde multe din cauza timiditatii. daca vrei sa nu mai fi timida ia-ti inima in dinti o data sau de 2 ori si fi tupeista apoi dupa aia nu o sati mai fie asa greu.numai trebuie sa te obisnuiesti si ai sa vezi ca o sa fie bine

| sorina_9001 a răspuns:

happy pai si eu am fost la fel ca tine.Nu trebuie sa te ascunzi de sentimentele tale, invata sa fi tu.Fi impunatoare daca iti vine sa tipi de durere fa'o.Incearca sa inveti sa porti conversatii cu prieteni, bagate in seama si incearca sa arati cine esti cu adevarat, nu rezolvi nimic cu timiditatea mai rau faci.Eu una acum nu mai am nici o treaba fac ce vreau cu cine vreau unde vreau, nici mie nu imi vine sa cred ca din grupul meu de prieteni eu acum is cea mai nu stiu mai pe inteles "Tare".laughing) fa si tu caterinca aratale prietenilor tai ca sti sa te distrezi.

| sorina_9001 a răspuns:

happy pai si eu am fost la fel ca tine.Nu trebuie sa te ascunzi de sentimentele tale, invata sa fi tu.Fi impunatoare daca iti vine sa tipi de durere fa'o.Incearca sa inveti sa porti conversatii cu prieteni, bagate in seama si incearca sa arati cine esti cu adevarat, nu rezolvi nimic cu timiditatea mai rau faci.Eu una acum nu mai am nici o treaba fac ce vreau cu cine vreau unde vreau, nici mie nu imi vine sa cred ca din grupul meu de prieteni eu acum is cea mai nu stiu mai pe inteles "Tare".laughing) fa si tu caterinca aratale prietenilor tai ca sti sa te distrezi. dai o fundita?:X:X