| Danykmz a întrebat:

Ce să fac ca sa pot învăța mai repede o lecție? Nu pot retine așa mult.

Răspuns Apreciat de Editori
| isemilia a răspuns:

O inveti logic. Depinde si de materie, una este sa inveti verbele iregulate la franceza si alta este sa inveti valorile nominale la fizica, de exemplu. Asadar, depinde. Incearca sa iti schematizezi, sa iti faci grafice si sa scoti cuvintele / conceptele cheie. Daca este vorba de o lectie la istorie poti incerca sa faci o axa a timpului, iar daca e vorba de una la geografie sa joci acele jocuri cu harti interactive. (daca e cazul, desigur) La stiintele "tari" (chimie, fizica, matematica etc) e bine sa faci si niste probleme. Mult succes la invatat!

| Danykmz explică:

Mă ascultă marți profu de fizică și nu știu cum să învăț mai repede și să rețin.

| isemilia a răspuns:

Dar in ce clasa esti? Fizica e extrem de usoara, trebuie doar sa stii formulele si sa intelegi.

| Danykmz explică:

Sunt a 10 a

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inchizi absolut tot ce-i electronic in camea unde inveti si te apuci de invatat, ca sa nu mai fii DELOC deranjat!
Citesti cate 1 fraza sau un paragraf din lectia respectiva si incerci sa memorezi doar esenta frazei.
Asa se invata logic, nu papagaliceste, ca maine nu mai stii lectia.

| CIaudiu a răspuns:

Iti iei o foaie si un pix si iti scrii un rezumat cu cuvintele tale.