| G_6716 a întrebat:

Ce sa fac daca familia mea nu este de acord cu prietenul meu? Sunt cu el de aproape 2 ani si il iubesc enorm...imi este greu sa ascult de parinti si sa ma despart el.Am 16 ani si cred ca mai trebuie luate in considerare sfaturile parintilor, dar acest sfat nu il pot asculta. sad

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Parintii intotdeauna vor binele copiilor.Sunt sigura ca, uneori, parintii-care, la urma urmei, au fost si ei odata adolescenti-uita cum a fost aceasta perioada a vietii.Insa,parerea mea este ca presiunile asupra tinerilor de azi sunt mai mari decat cele pe care le-au trait parintii vostrii. Spre exemplu, adesea exista presiuni asupra tinerilor de-a experimenta drogurile sau relatiile sexuale de la varste foarte mici.Parintii trebuie sa inteleaga aceste lucruri si sa faca totul pentru a-i ajuta pe copii sa se impotriveasca acestora.Probabil nu este cazul tau, poate ei nu sunt de-acord cu aceasta relatie datorita varstei voastre, sau poate considera ca iti neglijezi scoala si celalalte responsabilitati, e posibil ca ei sa fie ingrijorati si datorita faptului ca ei considera ca iubitul tau are o influenta negativa asupra ta. Oricare ar fi motivul impotrivirii lor, incearca sa vorbesti cu ei si sa tii cont de sfaturile lor.Trebuie sa ai in vedere doua lucruri.In primul rand, da-ti silinta sa pastrezi deschisa comunicarea cu parintii tai. Ei au o experienta bogata in viata si tu poti sa te folosesti de intelepciunea lor.Chiar daca de multe ori spui "parintii nu inteleg", sa stii ca ei inteleg mai mult decat iti inchipui tu.Deasemenea,trebuie sa-ti faci timp sa-i asculti si sa-i intelegi.Comunicarea este foarte importanta.

18 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa-ti asculti parintii, daca vei lua o decizie gresita mai tarziu vei regreta.Parintii stiu ce e mai bine pentru tine.

cami
| cami a răspuns:

Mai asteapta si tu pana la 18.nu te intrebi de ce nu-l accepta parintii tai? are el cu siguranta vreun cusur greu de trecut cu vederea. daca-l iubesti asa mult, si el te iubeste, te asteapta.deci daca mama ta iti interzice cu7 desavarsire sa iesi cu el...straight face este foarte nasol. Asculta-ti parintii.stiu eu ce stiuwinking

mlm
| mlm a răspuns:

Parintii tai iti vor binele, se gandesc ca este prea devreme pentru o astfel de relatie, nu stiu mai exact ce mentalitate au, dar majoritatea se gandesc la lucrul acesta.Bafta multa.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Parintii sunt cei mai buni prieteni...nu stiu ce sa zic poate ar trebui sa asculti putin si de ei...

| want2bMajestic a răspuns:

Nu au incredere in el? il cunosc? eu aveam probleme cu prietenii surorii mele cateodata. ma i dadea peste un insuportabil care vroia sa faca intocmai cum vroia doar el. dar nu asta e problema ta. fa-i sa aiba incredere in el...succes

| fabiola a răspuns:

Eu iti dau un sfat general, pentru mai tarziu.Intr-o zi, lasi sentimentele de- o parte si judeci la rece ce nu le place parintilor tai si ce iti place tie. Daca ai argumente suficiente sa le demonstrezi contrariul, sunt sigura ca ei te vor intelege. Dar fa asta in limita bunului simt.
Daca ma gandesc ca ai doar 16 ani iti pot spune ca acum ai parte de cele mai sincere sentimente dar si de cele mai trecatoare.Esti la varsta descoperirilor, cauta sa vb cu cat mai multi si sa inveti de la fiecare prietenie cate ceva. Bucura-te de cei mai frumosi ani!

prfml
| prfml a răspuns:

CAND PARINTII TE IUBESC PENTRU EI SI NU TE IUBESC PENTRU TINE CONSIDER ASTA O PROBLEMA. Stim cu totii ca ne vor binele, dar de multe ori se pun in locul nostru si aleg persoanele care sunt pe gustul lor.

| andi a răspuns:

Parintii stiu ce e mai bine pentru copilu lor!

| marria a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei si sa ii intrebi dc anume nu este de accord cu prietenul tau.incearca sa vorbesti calm si sa-i prezinti argumentele tale... apoi pune totul in balanta... daca parintii tai au dreptate nu incerca sa inchizi ochii oricat de mult l-ai iubi.Altfel, daca ei s-au inselat in privinta lui, incearca sa faci in asa fel incat sa-l cunoasca mai bine.
Cel mai important e sa vorbesti cu ei si sa-i rogi sa-ti accorde macar sansa sa le arati k poate se inseala in privinta lui.bafta!

| marria a răspuns:

Nu sunt de accord* ...scuze pentru greselile gramaticale.imi e km somnstraight face

| Lorenada a răspuns:

Ar fi mai bine sa asculti parintii deoarece ei intotdeaun ati-au vrut binele.

| naty_3185 a răspuns:

Mai asteapta! stii vorba aceea, graba strica treaba!

| getty a răspuns:

Parintii tai nu sunt de accord cu el sau cu faptul ca ai un prieten?

| buburutza a răspuns:

De obicei se spune ca parintii stiu ce e mai bine pentru copilul lor, dar nu intotdeauna este asa.Au fost cazuri cand parintii s-au opus unor prietenii/casnicii si totusi copii care nu i-au ascultat acum o duc bine merci(cu persoana pe care ei nu au fost de acord). Intreaba-i totusi de ce nu sunt de acord, ce nu le place la el si incearca sa vezi daca au dreptate (detaseaza-te emotional). Si sfatul meu este ca la 16 ani sa nu te implici foarte mult emotional.
Pupicei si o viata buna iti doresc!

| Onutzu a răspuns:

La varsta ta ar trebuie luate in considerare sfaturile parintilor.Peste cativa ani o sa decizi singura, dar deocamdata asculta de parinti.

| xtreme a răspuns:

Eu cred ca ai tai nu vor sa aiba o "surpriza" din partea voastra.
Mai bine vezi de ce nu il plac si echilibreaza balanta din mintea ta cu lucrurile care te fac sau nnu te fac sa stai langa prietenul tau.Totusi unii parinti nu sunt de acord nici cu prietenu asta nici cel de anul trecut si nici cu urmatorul, dar tu iti cunosti mai bine parintii.Trebuie sa alegi doar nu o sa te intalnesti pe ascuns cu el. Uneori parintii se uita si la rezultatele scolare dar pun pariu ca pe tine nu te intereseaza asa ceva, deci poate parintii tai nu au dreptate...Nu pot sa spun clar deoarece nu l cunosc pe prietenul tau sa ii vad defectele pe care le vad ai tai.

| christian a răspuns:

Parintii sunt parinti si nu ai cum sa le contesti autoritatea si importanta in viata ta.Trebuie sa asculti de ei. Ei iti vor binele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii tai sunt prietenii tai. Asculta i!