| TheBestLife a întrebat:

Ce sa fac? In ultima vreme sunt cam depresiva incep sa pling de la orice fleac, nu mai sunt cine eram (vesela, optimista)?

Răspuns Câştigător
| Mao a răspuns:

Asa eram eu acum doi ani, si m-am schimbat peste noapte, am ajuns sa fiu optimista, mereu vesela, sa infrunt situatiile cu un zambet pe fata, sa nu mai pun aproape nimic la suflet, si cu toate acestea sentimentele ma stapanesc. Le simt mai puternice. Daca vrei sa fii asa tot ce trebuie sa faci e sa arati indiferenta. Stiu "usor de zis, greu de facut", si asa e. Si mie mi-a luat ceva sa imi dau seama cum ar trebui sa fiu. La inceput arati indiferenta problemelor, nu arati lumii ca suferi, ca esti trista. Cu timpul va deveni un obicei, cu totii te vor sti puternica, plina de viata. Tu vei sti ca nu e asa, si vei vrea sa schimbi asta. O poti face, cum am facut-o si eu. Uneori ai senzatia ca vrei sa plangi, te infierbanti toata in interior si lacrimile aproape ca se fac vizibile in ochii tai. Atunci e momentul cand spui NU. "NU vreau sa plang. NU vreau sa sufar. NU vreau sa ma doara. NU voi plange. NU!" si nu plangi. Vei vedea, spre deosebire de momentul cand plangi (atunci iti aduci aminte de tot ce te deranjeaza, de cat de "cruda" e viata), te simti puternica, nu te doare atat de tare. E un moment in care esti mandra de tine. Alt mod ar fi sa nu te gandesti. Pare imposibil "cum sa nu ma gandesc cand ma deranjeaza?", pentru mine nu e. Ascult muzica si in timpul acela imi imaginez o lume care e a mea, si in care totul e pe placul meu. (te vei gandi ca iti vine sa plangi cand realizezi ca totul e imaginatia ta) Ei bine nu te gandi la asta. Ci gandeste-te la posibilitatea implinirii ei.
Numai bine.

3 răspunsuri:
| mada_9093 a răspuns:

Buna! eu cred ca trebuie sa fie un motiv pentru care te-ai schimbat asa ca incearca sa iti dai seama care e acela si sa incerci sa treci peste ca si cum nu s-ar fi intamplat si sa fii din nou vesela si optimista. viata e si asa destul de dura si grea dar daca nu traiesti cu optimism nu vei putea sa ii vezi frumusetea. Crisy nu mai fi trista deprimata nu mai plange si incearca sa te bucuri de tot ce se poate sa te distrezi sa vezi lumea prin altii ochi.
sper ca te-am ajutat
succes!

| Andishor a răspuns:

Psihiatru.

| Cookieahjkekdn a răspuns:

Pai iesi si distreazate ca sa poti uita de asta alt ceva nu vad ce ai putea face...
emotiile vin de la sine
>big grin