| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Ce se intampla daca am vrut sa chiulesc si m-a oprit profesoara dar eu mi-am continuat drumul? Imi poate scadea nota la purtare? (am doar 1 absenta)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Profesoara respectiva poate doar sa propuna scaderea notei de purtare. Orice propunere trebuie sa fie aprobata de un consiliu profesoral. big grin

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Posibil sa se ia de tine la urmatoarea ora dar sa-ti scada media la purtare, nu cred. Nu e un motiv suficient de bun.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profesoara poate doar sa propuna scaderea notei la purtare, media semestriala la purtare se stabileste de diriginta cu consultarea consiliului clasei, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(2)La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ."

| sierra1 a răspuns:

Dacă chiulul tău e cu numărul 10 în catalog, da, poate să-ți scadă nota la purtare (de fapt e chiar obligată)

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru sierra1):

E prima data

| sierra1 a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Atunci nu. Dar nici tu nu ai procedat corect

| Ineys a răspuns:

Nu, nu are nici o sansa. Din cate stiu eu nu esti obligat sa stai la ore. De aia exista absente si la un numar de absente esti sanctionat. Deci poti pleca pe propria raspundere.

| devilshelp a răspuns:

Daca e din aia a dracu poate sa ti-o scada

| UnAltAnonimCelebru explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutor.