| CinevaConfuz a întrebat:

Ce se intampla dacă simularea mea nationala nu a fost corectata corect? Simulările de la matematica au fost corectate foarte repede anul asta și astăzi le-am primit, dar am realizat ca punctajul este incorect. Am vorbit cu profesorul meu și a spus ca am dreptate, dar nu a făcut nimic pentru a modifica nota. Ce sa fac? Am voie sa fac contestație?

Răspuns Câştigător
| Ebrufatima a răspuns:

Pai el a zis ca profu lui i-a dat dreptate. Adica în sensul ca da într-adevăr e greșit punctajul. Deci cred ca are voie sa facă contestatie

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu faci contestație și nici nu-ți trece nota in catalog dar rămâi cu gustul victoriei (profesorul meu și a spus ca am dreptate)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Contestație?!
Lucrarea a fost corectată de doi profesori. De profesorul de la clasă și de un alt profesor din scoală. Apoi s-a facut o medie intre cele două note.
In cazul in care diferenta e mai mare de un punct, va interveni un al treilea profesor.

Tu chiar crezi că ambii profesori evaluatori au gresit la corectat?

Fiecare elev isi va putea vedea lucrarea (cel putin, in scoala noastra e posibil). Exercitiile vor fi corectate si explicate in clasă pentru ca greselile să nu se mai repete.

| floresdemayo a răspuns (pentru Ebrufatima):

Am citit si despre acest lucru in postarea lui. Dar, de obicei, profesorul de la clasă si inca un cadru didactic le corectează.
Probabil, fiind o scoala mare si mai multe clase de a VIII-a, fiecare profesor a primit o mână de lucrari (un număr) adica s-au impartit, in mod egal, intre ei.
Poate ca lucrarile de la clasa lui au nimerit la alti profesori, doar asa se explică. Mda, să facă contestatie catre director, dacă e convins ca i s-a făcut nedreptate. Oricum, notele nu se trec in catalog, deci... happy
Insa e dreptul lui sa stie dacă a gresit, ori dacă a făcut corect.
In scoala noastra, lucrarile se arată elevilor, se dezbat, se clarifică neintelegerile, greselile. Pentru a nu le repeta la EN. La urma urmei, sunt doar niste simulări, nu examene nationale, incat sa nu ai acces la ele.

| CinevaConfuz explică (pentru floresdemayo):

Din cei doi profesori, niciunul nu a fost profesorul meu. Domnul meu profesor presupune ca primul evaluator a calculat greșit punctajul sau ca nu a luat în considerare 2-3 exerciții si ca al doilea profesor doar a răsfoit lucrarea. Am corectat din nou simularea împreună cu domnul profesor si a spus ca nota este greșită.

| floresdemayo a răspuns (pentru CinevaConfuz):

Atunci, faci o contestatie si se va corecta de al 3-lea prof.

| Ebrufatima a răspuns (pentru floresdemayo):

Pai el a zis ca profu lui i-a dat dreptate. Adica în sensul ca da într-adevăr e greșit punctajul. Deci cred ca are voie sa facă contestatie