| NightWing a întrebat:

Este vreo problema daca un copil este botezat mai tarziu? Exista efecte negative asupra lui? Daca da care?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Domnul Isus Hristos s-a botezat la 30 de ani, sunt eu cumva "mai destept" ca El sa nu fac la fel? Pot alege eu la 3 luni ce fel de credinta vreau sa PRACTIC? Cel care isi spune NAS poate raspunde de PACATELE si alegerile mele dupa ce si-a dat duhul? Daca eu sunt un ucigas in masa sau un adept al diavolului?

| Archdaemon a răspuns:

Normal ca nu.

| Silviuloan a răspuns:

Jasser esti penticostal/a?

| Silviuloan a răspuns:

Mi-am dat seama mai de mult... dar am vrut sa vad.Deci voi credeti numai in Biblie, dar Traditia nu o respectati? dc?

| danut a răspuns (pentru Silviuloan):

Cuvantul lui Dumnezeu este cu mult mai puternic ca cel al meu (nu sunt penticostal). Citim: Matei 15,
3. Drept rãspuns, El le-a zis: "Dar voi DE CE CALCATI PORUNCA lui Dumnezeu în folosul DATINEI VOASTRE?
6. nu mai este tinut sã cinsteascã pe tatãl sãu sau pe mama sa; si ATI DESFINTAT ASTFEL CUVANTUL lui Dumnezeu în FOLOSUL DATINEI VOASTRE.

| Silviuloan a răspuns (pentru danut):

Iti dau un sfat cand vrei sa scrii un verset din Biblie il scrii cum e acolo nu dupa bunul plac.

| danut a răspuns (pentru Silviuloan):

Imi pare rau dar am o biblie electronica facuta de un tanar preot ortodox din care fac (spre rusinea mea) copy & paste. Deci versetele sunt exact ca in Biblie. Nimic nu se face in asest domeniu dupa bunul plac. P.S. Biblia este varianta Cornilescu. Muiltumesc de intelegere. P.S. 2 Intarirea caracterelor este facuta de mine pentru a sublinia raspunsul la intrebarea ta: "dar Traditia nu o respectati? dc?".

| Silviuloan a răspuns (pentru danut):

Cand ai sa faci Dogmatica ma anunti.

| danut a răspuns (pentru Silviuloan):

Nu ma ocup de dogmatica ci doar am postat niste versete in care Isus Hristos trateaza respectivul subiect. Eu tot te consider prietenul meu asa ca nu trebuie sa te simti "atacat" ci doar interesat.

| Silviuloan a răspuns (pentru danut):

Am inteles.

| Silviuloan a răspuns:

Da,stiu.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Botezul se face la varsta la care esti constient de ceea ce faci si alegi, insusi Isus Cristos s-a botezat la varsta de 30 de ani, nu a fost botezat de nimeni.Botezul este un simbol al dedicarii la Dumnezeu.