| KillMePlease a întrebat:

Ce sfat imi dati ca sa scap de timiditate?
Adica...Nu sunt timida in preajma tuturor oamenilor, pentru ca unii se comporta intr-un fel, iar altii in alt fel.
Sunt timida in preajma oamenilor care nu imi inspira incredere si cu care nu am prea vorbit pana atunci (fie pentru ca nu am avut un subiect pana in momentul ala sau pur si simplu ne-am evitat)sau care sunt mai... Distanti.
Daca cineva cu care nu am mai vorbit pana atunci incepe o conversatie cu mine incep sa ma....Blochez. Si brusc nu mai sunt eu si incerc sa ma controlez sa nu zic nimic aiurea care sa faca acea persoana chiar sa nu mai vorbeasca cu mine deloc si de multe ori nu prea imi iese....Si atunci acea persoana incepe sa creada despre mine lucruri neadevarate care au fost cauzate doar de timiditatea mea sau frica de a nu spune ceva care ar putea avea rol decisiv in relatia mea cu acea persoana.

13 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

O să-ți treacă pe măsură ce crești.

Răspuns utilizator avertizat
| GhostRider02 a răspuns:

Baga-te in seama ca ei fa pe tupeista.

| SorinaSuciu a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de timiditate decat pas cu pas. incerac sa iesi utin mai mult in evidenta decat de obicei dar treptat nu asa dintr-o data. incerca sa te mai amesteci in convobiri (cu lururi utile)

| Bidaman a răspuns:

Exact de asta esti timida, tu crezi ca lumea va avea o parere proasta despre tine. Chiar daca vor trage o asa concluzie felul tau de a fi va iesi la suprafata cand vei continua sa ai altfel de discutii cu acea persoana. Deci nu te mai gandi la ce cred altii despre tine. Parerea mea! happy