| anonim_4396 a întrebat:

Ce solutii cunoasteti pentru a trata oamenii care se cred "smecheri" si se leaga de voi fara sa le fi zis absolut nimic? Am un coleg care a patit asta si a dorit sa ii reproseze dar i-a fost frica ca l-ar putea lua la bataie urat pentru ca a mai fost altcineva care i-a zis, si persoana respectiva a fost batuta bine... El s-a saturat sa fie luat la misto, s-a saturat sa ignore pentru ca sa se simte ca un nimeni si luat numai de prost. Degeaba trimite pe cineva care arata nu stiu cum si ii zice sa nu se mai lege de el ( e inutil pentru ca o sa o faca de doua ori mai rau, eu cred ca numai bataia poate sa calmeze persoana dar el nu prea e cine stie ce bataus si prietenii sai sunt cam la fel). Am pus intrebarea asta nu numai pentru el ci si pentru altii care se afla in aceeasi situatie. Nu am nevoie de raspunsuri batjocoritoare, e un lucru dificil si serios ( La nimeni nu ii place sa fie luat drept prost). Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Aceste situatii sunt foarte urate sad
Spune-i prietenului tau sa nu cada in plasa "smecherului", pentru ca ala asta cauta. Sa nu-i faca pe plac dand curs discutiilor, oricum n-ai cum sa rezolvi nimic asa. Baietii aceia sunt frustrati, traumatizati, abuzati sau pur si simplu limitati si simt nevoia sa inspire frica. Tot ce trebuie sa faceti e sa-i tratati cu indiferenta, si la un moment dat se vor opri pentru ca o victima pasiva nu ofera nicio satisfactie. Ganditi-va cu mila la faptul ca atat ii duce pe ei capul, ceea ce e trist. Oricum nimeni care merita atentie n-o sa-i bage in seama. Bataia nu va rezolva nimic, conflictul va lua amploare si cine stie unde se va ajunge.
Daca situatia e grava si sunteti mai multi, va puteti duce la director (singuri sau insotiti de parinti), sa puneti un pic de presiune (doar asta functioneaza pe cei "mari", din pacate) si poate il vor muta disciplinar la o alta scoala.

| anonim_4396 explică (pentru RedheadOnTheRun):

Mersi! big grin

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Simplu, iti trimiti "prietenul" care sigur nu esti tu sa faca cateva luni de arte martiale si dupa cateva luni de arte martiale daca nu esti chiar cel mai lache om de pe pamant o sa poti sa bati cam toata scoala care nu face/a facut arte martiale. raspunzi la foc cu focuri.

| anonim_4396 explică (pentru peperonies):

Mersi! happy

| PaNeRaUl2002 a răspuns:

Daca se agata de el la scoala sa-l spuna la diriginta. Daca se agata de el pe afara, sa-l spuna la parinti lui dar si la ai batausului. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| anonim_4396 explică (pentru PaNeRaUl2002):

Mersi de ajutor, apreciez gestul happy. Dar gandeste-te, si daca ar vorbi parintii lui cu ai batausului sau diriginta i-ar spune sa se potoleasca tot nu s-ar schimba si ar continua. Si de obicei batausul se leaga de el si de altii afara, indiferent ce ora ar fi...