| ColorfulRainbow a întrebat:

Ceau la voi :*. care imi spuneti va rog cum folosesc twitter`ul?big grin. nu >stiu:". deci mi-am facut cont. si dupa? laughing. de exemplu vedetele stau mult pe twitter. si am dintr`o revista adresele lor. bun scriu. si dupa intra o lista luungastraight face. hmm, nu ma pricepstraight face. Sau cu prietenii.nu conteaza.Care imi spune`ti va rog?sad. dar nu radetzi please.chiar n`am mai folosit pana >acum:".

Răspuns Câştigător
| kayan a răspuns:

E destul de simplu:

1. intri pe contul tau
2. scrii la search nick-ul prietenilor sau al vedetelor, dupa caz
3. cand iti apare lista aia mare, dai click pe numele respectiv (pe care l-ai scris anterior) si astfel vei ajunge pe pagina prietenului tau sau pe pagina vedetei respective
4. dai click pe butonul "follow", care e sub poza prietenulu/vedetei... astfel, tu vei putea urmari ceea ce scrie prietenul tau sau vedeta care te intereseaza... tweet-urile(textele) lor vor aparea pe pagina ta...
5. va trebui ca prietenii tai sa intre si ei pe pagina ta si sa dea click pe "follow" pentru a putea urmari si ei ceea ce scrii tu.
6. mergi pe pagina ta (click pe "home" in dreapta sus) si folosesti casuta aia de sub "What are you doing?" pentru a scrie texte de maxim 140 de caractere in care spui ce mai faci tu, pe unde mai umbli, ce planuri ai, samd. Astfel tii legatura cu prietenii tai!

Pentru a transmite ceva unei vedete, trebuie sa scrii @numele (de exemplu @Eminem happy ) si apoi textul tau...

Nu e foarte complicat dar trebuie sa incepi sa-l folosesti pentru a te descurca.

Spor!

1 răspuns:
| adi a răspuns:

Initial twitter se folosea pentru a cunoaste mereu starea prietenilor, cand cineva se ducea undeva scria pe twitter 'sunt in locul x' cei care il urmareau(prietenii) stiau unde e si se puteau duce si ei. Alt exemplu: cineva poate sa puna 'ma uit la emisiunea x' urmaritorii vad si se pot uita si ei daca sunt interesati, e o forma de a tine legatura cu mai multe persoane. Acum este folosit si ca instrument de propagare a stirilor/evenimentelor.