| amo a întrebat:

Cine a aparut primul, oul sau gaina?

11 răspunsuri:
| Buburuzza a răspuns:

O intrebare foarte inteligenta. big grin insa eu cred ca gaina si cocosul au picat de la Doamne-Doamne de sus si apoi au avut un outz :X

| anyska a răspuns:

Gaina desigur! Cum exista oul fara gaina? Sau crezi ca Dumnezeu a facut oul si a eclozat singur fara sa stea o gaina pe el (sa-l cloceasca)

| AlexSadik a răspuns:

Ia uite te in lista ta de raspunsuri si unde vezi numele "andrei" adica mai sus te duci frumusel iei o cheie si razuiesti ecranul in dreptul sau, dupa care ii raportezi raspunsul pe motiva ca "Frate esti prea prost pentru site "

| stefanel11 a răspuns:

Pei...depinde cum o iei.
Religios gaina.
Stiintific oul.

| Meryem027 a răspuns:

Oul. Din ou ia nastere gaina, parerea mea. happy

| Alice_2134 a răspuns:

Eu cred cau oul...nu intreba de ce...happy

| pipik a răspuns:

Daca gandim logic gaina... adica daca era oul primul nu avea cine sa il cloceasca laughing. dar oricum stiu ca intrebarea asta e pusa la vrajeala happy te plictisesti?

| ChRoM a răspuns:

In stiinta se spune ca gaina, de ce? pentru ca se trage din dinozaur este un dinozaur evoluat sa spun asabatting eyelasheswinking

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Cocosul

| greenmile00 a răspuns:

Uhhh, eu zic ca mama lu stefan cel mare a fost prima, si era ea odata calare pe un cal alb, da nu prea, si trecand ea cu barda printre turci, a taiat-o unu la burta. Evident, in chinurile facerii, din cauza concentrarii, natura i-a acceptat suspinul, si a *** ou de aur laughing)

nu stiu daca se intelege ceva din toata treaba asta, da eu chiaaaar ma plictisesc acum. Intrebari mai aveti? laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cercul de raspunsuri nu se termina niciodata in legatura cu aceasta intrebare. Am fi tentati sa spunem ca gaina a aparut prima, dar nu dintr-un ou a aparut? si daca a aparut dintr-un ou, cine a facut oul acela? o alta gaina! si tot asa...
Cum s-a mai spus, prefer sa cred in cele doua variante:din punct de vedere religios, gaina si din punct de vedere stiintific, oul, insa tot se contrazic.
Nu cred sa fi gasit cineva o solutie pentru intrebarea asta.
Dar daca o luam stiintific, stim ca totul a plecat de la o celula care s-a divizat pana s-a inmultit suficient incat sa formeze un organ sau o grupare de celule. Daca celulele prin reproducerea si unificarea lor au format o unitate cum ar fi oul? apoi, el evoluand si eclozand cu ajutorul anumitor factori naturali a dat fiinta unui pui care a devenit gaina si astfel procesul continua. Ei bine? Asa-i ca e mai credibil decat varianta religioasa? Eu spun ca da si este si mai interesant. Varianta religioasa incepe si se termina, oarecum, prea repede si prea simplu.