| anonim_4396 a întrebat:

Cine a fost in Apuseni, in zona Ponor-Padis? Cum e?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, de la huedin iei un autobuz sau ocazie pana la cabana padis. de acolo, prin padure, treci pe langa o stana, (atentie la caini), dai de un izbuc pe dreapta si ajungi in poiana ponoarelor. nu campa langa insurgenta (locul unde paraul intra in pamant). daca ploua, se formeaza imediat un lac si va inunda tabara. de acolo poti vizita pestera focul viu, cetatile ponorului, ghetarul si pestera scarisoara, pestera ursilor, etc... bafta.
mai multe detalii pe http://alpinet.org/main/poteci/about_ro_t_despre-muntii-bihor_id_59.html

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Am fost, e superb, se merita sa vizitezi aceasta zona, Am fost in statiunea Felix si sa organizat o escursie in acest loc.

| sTeFaN. a răspuns:

Nu am fost.

| roconverxa a răspuns:

DA.tocmai eu am fost in vacanta aceasta de vara. Pot sa spun intr-un singur cuvant : Superb! ...In Cetatiile Ponorului trebuie sa ai un pic de curaj ca sa cobori pe stanci cu lantul exact jos unde este o pestera.Eu am reusit si nu am murit deci e ok sa incerci. Daca stai mai multe zile poti sa mergi in mai multe locuri .de exemplu ghetarul de la Focul Viu.intr-adevar ca trebuie sa urci un munte. dar nici aici nu te speria, merita vazut. Langa Focul viu la vreo 3 km daca mai urci vei vedea o panorama superba ( acolo chiar e de urcat) ...in rest poti merge si in pestera din Radesei.am fost si acolo.trebuie sa ai numai grija sa nu aluneci .ai o portiune unde poti merge iar jos este apa :) dar crede-ma ai ce vedea in zona aia. Cel putin zic atatea pentru ca pe mine chiar m-a distrat ...am si poze daca ai hi5 iti dau accept http://roxxy-4ever-kiss.hi5.com am destule poze incat sa vezi aproximativ zona. :)

have a nice day;)

| mihaa a răspuns:

Nu am fost dar am prieteni de familie care au fost pe acolo si mi-au zis ca e f frumos si la 50 km este pestera ursilor la Chiscau, acolo am fost tot pe acolo este si o pastravarie, este o zona frumoasa