| Wanderer a întrebat:

Cine crede/nu crede in Dumnezeu? Daca nu aveti ce face da-ti si niste argumente happy

Răspuns Câştigător
| Heliodor a răspuns:

O intrebare elementara laughing
omul a avut nevoie sa creada in ceva ca sa nu se simta slab. Fie ca vorbim despre o entitate cu mult peste intelegerea noastra fie ca este vorba de bani (prezent), si sunt si alte lucruri cum ar fi influenta, principi(generic folosit prin epoca moderna, europa si america) si chiar forta bruta (exemplu Sparta).
a crede in Dumnezeu reprezinta un avantaj cel putin psihologic, daca nu si mai mult. Problema este cum crezi in Dumnezeu. versiunea Biserici este extrem de invhechita si cel putin cea Ortodoxa nu ajuta nici macar in formarea unui personalitati puternice.
Nu cred in venerarea unui dumnezeu si atat.
Nu impartasesc aceleas idei precum Biserica.
Sunt un om al principiilor, cred in Dumnezeu, si cred ca a lasat pe pamant un sistem capabil sa mearga singur inainte. Ceea ce ni se intampla este rezultatul actiunilor noastre.

Biserica ar trebui sa ne invete ca Dumnezeu ne va da puterea de a iesi din groapa nu ne va scoate el, precum se lasa de inteles

14 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu cred, pentru ca alta explicatie nu e in aparatia omului!

| Crisu a răspuns:

Da cred.Acum s-au scos aceste documentare si lumea cauta diverse motive pentru a face sa para ca nu exista. Daca nu ar exista, atunci de ce din mosi, stramosi ar exista atatea argumente ca exista? Ca acum ne-am modernizat si etc. si? Preotii tot exista si tot exista atatea legende.Sincer a fost demonstrat de mai multe ori ca exista, si asta am simtit-o pe propria piele.

| Rustin a răspuns:

Prost sa fii ca sa nu crezi. Ar fi o blasfemie sal negi pe Dumnezeu
totusi exista si popoare mai proaste care se inchina la patrunjel de exemplu

| Rustin a răspuns:

Care mi-a pus "stupid" la raspuns ii un poponar si un eretic

| LolNope a răspuns:

Eu cred din tot sufletul meu.Asa am fost crescuta, si pur si simplu nu vad de ce sa nu cred.Cum a zis si ☻❥➹❤Gothic Angel❤➹❥☻, daca Dumnezeu nu exista si tu crezi in el, nu ai pierdut nimic, dar daca el exista si tu nu crezi, pierzi totul.

| ☻❥➹❤Gothic Angel❤➹❥☻ a răspuns:

Daca crezi in D-zeu si el nu exista nu ai nimic de pierdut Dar daca nu crezi iar el exista atunci...ai de pierdut destule ^_^Deci cred

| veronica a răspuns:

Intr-un fel sau altul toti cred in Dumnezeu dar unii nu recunos, eu binenteles cred si toti ar trebui, daca nu crezi, nu ar trebui sa crezi nici in craciun, nu? de fapt se naste IISUS si tu ce sarbatotresti daca nu crezi? sau de pasti de ce sarbatoresti invierea daca nu rezi? nu ma refer la tine, ma refer la toti care zic ca nu cred.si daca tot nu cred ar trebui sa nu-si sarbatoreasca nici ziua de nume, de fapt fiecare nume vine de la un sfant adica tot ceva dumnezeesc nu? in sfarsit toti credem unii mai mult si unii mai putin.

| dyna_1486 a răspuns:

M-am confruntat si eu cu asta.si la un moment dat ajunsesem sa ma simt oarecum vinovata ca ii neg existenta si...in cele din urma am ales sa cred, pentru ca pur si simplu simteam nevoia sa cred ca exista ''ceva'' acolo undeva care are grija de mine, de noi toti...nu am argumente exacte pentru care cred.cred pentru ca. vreau sa cred!

| parvina a răspuns:

Diferite popoare se inchina la diferiti idoli etc.Eu una singura nu cred in nimic, da poate putin sa spunem in D-zeu, fiindca noi oamnii fara el nu am trai, fiecare om are un ideal care infrunta orice greutate in cazul nostru este D-zeu unde omul crezind in el sau la alti zei, idoli etc.mai au o speranta de a tinde spre bine...

| cristyan003 a răspuns:

Sa fiu sincer eu nu cred, lucrurile se intampla de la sine, pentru ca asa e natural si cred ca toata povestea asta a fost o simpla inventie de catre oameni pentru a fi mai buni si pentru a nu mai face scandal... si cu ajutorul timpului planul lor a luat amploare si s-au integrat in societate.
Si nu cred ca rugile ajuta la ceva, e doar o risipa de timp facuta pentru limpezirea creierului si rearanjarea gandurilor, un moment de "liniste"

| cristyan003 a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru cei care credeti, de ce toate legendele si toate "minunile" s-au petrecut acum mult timp, de ce nu se mai intampla si astazi, pur si simplu este o inventie pentru ca oamenii sa traiasca in pace, temandu`sa pentru a nu ajunge in iad... dar totul este firesc, si omul nu a fost creat pur si simplu, el a parcurs o etapa evolutiva, si fizic si mintal, si daca asa zisul d-zeu exista de ce ne-ar lasa sa traim in mizeria asta de viata? eu sunt 100% sigur ca nu exista si asa o sa raman pana cand o sa vad un argument serios care sa afirme existenta

| katesmile a răspuns:

Eu cred, pe mine m-a ajutat de nenumarate ori si mi-a aratat bunatatea si dragostea Lui pentru noi.Cand sunt trista, nelinistita si spun o rugaciune ma linistesc."Crede si nu cerceta"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare fumata de secole. incarca cu cine crede sau nu in mos craciun ca e mai sigur

| razvanu16 a răspuns:

Sunt 1000000% credincios desi exista un documentar fooarte foooarte interesant care iti da toate argumentele cum ca nu exista. acesta se numeste Zeitgest si il poti gasi pa google.

O sati placa