| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi da exemple la verbele impersonale si personale.Cine imi da mai multe exemple primeste FUNDA.Scuze de categorie.

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Personale:a face, a trudi,a munci,a manca, a sterge,a sti,a gandi,a scrie,a dansa, a face, a visa, a se misca.
Impersonale: trebuie, se spune, se zice, se, ramane, reiese...

| S3S3an a răspuns:

Verbe impersonale:Se zice, se spune, se aude, se vede, ploua, ninge, fulgera
verbe personale: cauta, citeste, invatam, cant adica verve care au toate persoanele.

| CryForYourLove a răspuns:

Personal: a face,a cauta,a auzi,a juca,a vrea,, a merge(verbele personale sunt cele ce pot fi facute de om)
Impersonale:ploua ninge, fulgera, se zice se spune(cele care nu pot fi facute de om ex:ploua, sau pentru inlocuirea unui substantiv Ex:se zice ca luni scolile vor fi inchise in anumite orase)