| AshliyEliza96 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie ce figuri de stil gasesc in poezia manastirea argesului pe exemple? ( exemplu de epitet: mare frumoasa) fundita

3 răspunsuri:
| Dulcik_9570 a răspuns:

Personificare: Zidul,, parasit si neispravit''
repetitiesad''A doua zi iar,/A treia zi iar,/A patra zi iar'')
gradatie:,, Domnul se mira/S-apoi ii mustra,/S-apoi se-ncrunta/Si-i ameninta/Sa-i puie de vii/Chiar in temelii!
personificare:,, zidul se suia/Si o cuprindea/Pan' la costisoare.../

| Spinoasa a răspuns:

Şi urlă-a morţiu-personificare; mal frumos-epitet;
winking Fundita?

| KostyaKornea a răspuns:

Blea eu nu stiu eu cand ii *** kiteo intrebare aici ap nimeni nu-mi raspunde iak huli eu sa raspund voua