| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine? stiu ca nu am voie sa pun teme dar este urgent :
Intr-o familie tatal are ochii caprui iar mama ochii albastri. Stabiliti genotipurile parintilor si coppilor stiind ca bunica din partea tatalui are ochii albastri.

Răspuns Câştigător
| DanAmarandei a răspuns:

Eu am terminat demult scoala, dar uite cum gandesc: Tatal are genotipul CCaa (are albastru recesiv daca mama lui are ochi albastri, nu?). Mama are AAcc (consideram ca are caprui recesiv). Din incrucisare rezulta CCaa, CCcc, AAaa si AAcc. CCcc si AAaa sunt aberante, un descendent are bagaj genetic complementar (Adica o dominanta de un fel cu o recesiva de alt fel). Prin urmare, variantele posibile raman de AAcc si de CCaa. Deci copii au sanse 50% - 50% sa iasa AAcc (deci cu ochi albastri) sau CCaa (cu ochi caprui). Sper ca ti-am fost de folos, succes!

1 răspuns:
| Cristian523 a răspuns:

Ai cea mai mare funda posibila