| bebe_1671 a întrebat:

Care stie biologie...Va rog sa ma ajutati si pe mine la problema asta. Daca mama are ochii albastri, iar tatal are ochii caprui, ce culoare va avea ochii copilul? Dau funditaaa! mersi muult:*

9 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

Cacaniu in dungi

| Bunny a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana.Nu o sa iasa tuturor ochii albastrii(de exemplu)-referitor la cei in cazul zis de tine. Poate sa mosteneasca si culoarea ochilor unuia dintre bunici. Daca un bunic/o bunica are ochii verzi sau negri, copilul poate sa mosteneasca si asa.Nu e o regula fixa.Depinde cu cine o sa semene mai mult.La fel e si cu trasaturile fetei. Sper ca te'am ajutat si ca ai inteleshappy.

| RoxannaST a răspuns:

Depinde care dintre caracter este dominant, ochii albastri sau ochii caprui, problema trebuia sa-ti dea si datele astea.

| ionutalecs a răspuns:

Http://www.fostaprietena.info/? username=25884 da-mi si mie un puncat dand un click pe site

copilul poate avea orice culoare la ochi nu conteaza mama sau tatal

| Alisstor a răspuns:

Depinde de caracterul dominant. Exista mai multe solutii: albastrul este caracter domintant si ambii parintii au gametii homozigoti, atunci va iesi AA+cc=> Ac, adica toti copii din f1 vor avea ochi albastrii. Daca capruiul tatalui e dominant, toti copii din f1 vor avea ochii caprui. Daca unul dintre parinti sau amandoi au gametii heterozigoti, atunci poate veni ceva de genul: An+nn=>An, nn, An, nn deci sansa e de 50% ca cei din f1 sa aiba ori caprui, ori albastrii.

| crisgently a răspuns:

Poate sa-i aiba:albastri, caprui, negri, verzi.nu este o regula

| MissCupcake_7313 a răspuns:

Conteaza si de genele bunicilor stra-bunicilor stra-stra-bunicilor samd.

| viorel70_1442 a răspuns:

negri big grin

| Tzucu a răspuns:

Caprui asa spre verzi...
eu asa ii am
big grin
pussiii :*:*