| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

Cine ma poate ajuta? La engleza, exercitiile re-phrase(reformulare)cam ce ar mai fi necesar sa stiu in afara de prescurtarea propozitiei.Se schimba timpul? trebuie sa le pun la Present Simplu Continu? cine ma ajuta sa le inteleg cu un ex doua.Dau test din ele si nu am m-ai facut pana acum.As vrea doar sa stiu esentialul.Va multumesc! Ofer fundita.

1 răspuns:
| Diana100001 a răspuns:

In general, se pastreaza acelasi timp in propozitia reformulata cu cel din propozitia initiala. Asta e un fel de regula. Si exista reformulari care acopera diferite aspecte de garamatica/vocabular si au si dificultate diferita. Daca mi-ai spune si ce fel de reformulari, daca sunt pe o chestiune anumita de gramatica sau pot fi de orice tip, ti-as putea veni in ajutor si cu niste exemple.