| fashionstar_4696 a întrebat:

Cine stie sau imi poate da un site ce de pe titanic care au supravietuit mai traieste vreo unul si azi sau sunt toti morti? funda + vot

Răspuns Câştigător
| Robert7186 a răspuns:

Supravietuitori care au construit istoria
Millvina Dean, ultimul supravietuitor de pe Titanic, a murit luni la exact 98 de ani dupa ce imensul vas a fost lansat la apa.

Este incredibil cand te gandesti ca, pana acum o zi, un martor la un eveniment incarcat de istorie a trait in timpurile noastre. Times Online prezinta cativa dintre martorii istoriei care au supravietuit pana in zilele noastre.

Veteranul Primului Razboi Mondial

Henry Allingham (foto) va implini la sfarsitul saptamanii 113 ani. El este, totodata, ultimul membru supravietuitor al serviciului britanic Royal Air Force, fondat in 1918, cel mai batran veteran care a supravietuit Primului Razboi Mondial si cel mai batran om din Marea Britanie. A fost nascut pe 6 iunie, 1896.

"Henry spun ca nu stie de ce este inca aici. Crede ca poate pentru a le aminti oamenilor de ce s-a intamplat in razboi, de ceea ce au facut oamenii", spune nepotul sau, ajuns si el la varsta de 60 de ani.

Vaduva asasinului

Mariana Oswald Porter se apropie de varsta de 70 de ani si traieste o viata linistita. Ea este vaduva lui Lee Harvey Oswald, barbatul care l-a asasinat pe presedintele Kennedy in 1963.

Sotul ei avea doar 24 de ani cand a fost impuscat intr-o sectie de politie. Mariana si-a continuat viata si s-a recasatorit cu un tamplar texan impreuna cu care si-a crescut cele doua fiice pe care le avea cu Oswald si un fiu. Ea nu crede nici acum ca fostul ei sot a fost vinovat.

Bodyguardul lui Hitler

Rochus Misch, in varsta de 92 de ani, este ultimul... mai mult

Marti, 02 Iunie 2009, ora 13:49 1 comentariu
Alte articole despre: oameni supravietuitori, evenimente istorie, Razboi Mondial, masacru, Kalashnikov

Ultimul supravietuitor al Titanicului a murit la 97 de ani
Millvina Dean, ultima persoana care supravietuise naufragiului Titanicului, a murit duminica la varsta de 97 de ani, in Anglia, a anuntat presa britanica, transmite AFP.

Elizabeth Gladys Dean, pe care prietenii o numeau Millvina si ai carei parinti emigrau in urma cu 97 de ani in Statele Unite, in Kansas, era un bebelus in varsta de doar doua luni cand Titanicul la bordul caruia se afla s-a scufundat dupa ce a lovit un iceberg, la 14 aprilie 1912. Fetita fusese pusa atunci intr-o geanta si salvata in siguranta. Mama sa, Georgette Eva si fratele sau Bertram au supravietuit, de asemenea, tragediei, dar tatal, Bertram Frank, a facut parte dintre cei 1.500 de pasageri si membri ai echipajului care au murit.

Doua dintre prietenele sale, a caror identitate nu a fost dezvaluita, au anuntat la BBC ca Millvina Dean s-a stins din viata intr-un azil din Hampshire, in sudul Angliei. Personalul institutiei a refuzat insa orice comentariu.

Millvina si-a petrecut cea mai mare parte a vietii la Southampton, de unde pornise Titanicul inainte de a se scufunda in apele inghetate ale Atlanticului de Nord. Familia ei dorea sa-si refaca viata in Kansas, unde tatal sau ar fi dorit sa-si deschida un magazin de tutun.

Nascuta la 12 februarie 1912, Millvina Dean era cel mai tanar pasager care se imbarcase pe Titanic.

Pachebotul, care era cel mai luxos si cel mai modern din lume la acea data, s-a scufundat in doua ore si 40 de minute.

Potrivit site-ului Encyclopedia Titanica (ET),... mai mult

3 răspunsuri:
| FoarteLetargic a răspuns:

Din pacate, niciunul din supravietuitori nu mai traieste azi.
Numai bine!

| Robert7186 a răspuns:

Http://www.ziare.com/articole/supravietuitor+titanic+murit
ultima care mai stia povestea si tot a murit