| Miruna0909 a întrebat:

Colegele mele de clasă nu prea ma plac, mai de grabă nu ma suportă sau nu stiu ce motiv au de nu mă plac, dar de vorbit cu mine nu vor sa vorbeasca, nu se baga in seama cu mine, iar daca eu o fac, unele dintre ele ori vorbesc asa putin, ori incearca sa ma evite.
Dacă imi iau la scoala un accesoriu nou, de exemplu nu stiu, vin cu o bentiță pe cap, vin cu parul nu stiu cum prins sau impletit, unele dintre ele, a 2 a zi la scoala, le observ că vin si ele cu aceleasi lucruri pe care eu le aveam ziua anterioară. Cum vine asta? E răutate sau invidie?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Dacă imi iau la scoala un accesoriu nou, de exemplu nu stiu, vin cu o bentiță pe cap, vin cu parul nu stiu cum prins sau impletit, unele dintre ele, a 2 a zi la scoala, le observ că vin si ele cu aceleasi lucruri pe care eu le aveam ziua anterioară"

Deci nu este ca nu te plac, de fapt ele te invidiaza, o forma de ura dusa la extrem de catre niste naivewinking

eu pe cei pe care nu-i pot sari, ii ocolesc
nu te mai pacienta pentru toate naivelewinking
mai bine fa-ti niste prietene de la tine de la bloc, din cartier, fa un sport sau cauta un hobby care iti poate aduce si amicitii
si nu spera la faptul ca prin minune colegele tale vor incepe sa te placa...cine stie ce motive ascunse mai au ele!

| Miruna0909 explică (pentru Simpatic):

Eu oricum nu o sa inteleg niciodata fetele care invidiaza alte fete, de ce ai face asta? De ce nu faci tot ce e posibil pentru tine ca sa dai cea mai buna versiune din tine? Nu stiu, poate pentru ca eu nu am simtit niciodata invidie pentru nici o fata? Nu ca ma consider cine stie ce frumusete, dar pur si simplu nu am fost intr o competitie cu nici o fata, pur si simplu nu m-a interesat, am fost indiferenta si m-am gandit numai la mine, nu la cum arata alta.

| Simpatic a răspuns (pentru Miruna0909):

Unii si unele nu au altceva de facut decat sa-i judece pe toti cei din jurul lor, sa se compare si sa considere totul o competitie, chiar si atunci cand nu este cazul de o competitie!
foarte bine ca tu nu esti ca acele invidioase!

| Miruna0909 explică (pentru Simpatic):

Da, nu sunt invidioasa pe nimeni si nu am ura pe nici o fata, degeba ca astea tot rele sunt si nu stiu ce sa fac, de asta am doar o singura prietena maxim 2

| Simpatic a răspuns (pentru Miruna0909):

Daca ai 2 prietene sau chiar una reala, atunci sa fii fericita! sunt destui care nu au niciun prieten in realitate, de obicei 'amicii' nostri de pe TPU care sunt aici non stop de ani de zilewinking

| dullcat a răspuns:

Buna.In mod normal gestul s-ar citi ca admiratie, de aceea doresc sa poarte si ele parul ca tine sau isi cumpara diverse, insa in ziua de azi nu poti sti, la cat de ieftine sunt lucrurile si la ce nivel de bullying exista in scoli.La finalul zilei gandeste-te ca atat timp cat tu te simti bine in pielea ta si faci propriile alegeri in privinta aspectului, vei ajunge un adult implinit la acest capitol, unul mai sigur pe sine, care nu alearga dupa aprobarea celorlalti.Iti vorbesc din experienta.Adolescenta este prin definitie despre experimentare, maturizare si descoperirea personalitatii, insa extrem de usor se poate ajunge in extrema oarba a dorintei de a face altora pe plac, imitand, cumparand orbeste fiindca e in trend.Cine sta si alearga mereu dupa ce e la moda va fi victima industriei o buna parte din viata, iar scopul acesteia e doar sa iti stoarca bani din portofel, nimic altceva, altfel nu s-ar produce anual intre 80 si 150 de miliarde de articole de imbracaminte cand la momentul exista suficiente pentru a imbraca toata planeta generatii intregi, in viitor.

Te sfatuiesc sa iti cauti prietene care nu sunt colege de clasa, in felul acesta vei avea o plasa de siguranta contra barfelor, fiindca atunci cand prietena cea mai buna e din aceeasi clasa se poate ajunge la scenarii nefericite in caz de cearta, unde ea iti dezvaluie toate informatiile mai mult sau mai putin vulnerabile, oferindu-le altora, fix pe tava, sansa de a-si bate joc de tine.Cine te apreciaza se va apropia, cine nu se va citi din gesturi, din priviri si limbajul trupului, din tonul vocii. Evita persoanele care se comporta urat, nu vei reusi sa le schimbi parerea si nici nu trebuie sa iti irosesti energia incercand.Bafta!

| blairelovesmusic a răspuns:

E si rautate si invidie. Nu ai ce sa le faci. Trebuie sa le ignori. Si eu am avut colege care nu m-au suportat. Nu e sfarsitul lumii. Trebuie sa accepti ca asa sunt unii oameni. Imi pare rau pentru tine.

| Miruna0909 explică (pentru blairelovesmusic):

Da dar nu inteleg de ce nu ma suporta, eu mereu mi am vazut de treaba mea, nu am mancat rahat la nici un coleg, ii respect, daca ma intreaba ceva ii ajut cum pot, dar ce ca asta se intampla rar. Mai mult mă evită, iar eu daca as vrea sa discut cu ei si sa ma bag in seama, degeaba, ca nu ma baga nimeni in seama. Nu inteleg ce dac gresit, am inceput sa cred ca eu sunt problema, din moment ce atatea persoane nu ma plac, ma urasc.

| Miruna0909 explică (pentru Miruna0909):

Ma ignoră toata lumea de parca nu as exista, de parca as fi invizibilă intr-un joc sau in spectate mode, de atatea ori mi-am pus intrebarea, ce rost am eu pe lumea asta, daca nimeni nu vrea sa vorbeasca cu mine

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Miruna0909):

Colegii tai nu te suporta fiindca asa sunt ei rautaciosi, invidiosi. Nu ai facut nimic gresit, nu tu esti problema. Ei sunt problema. Asa sunt multi oameni de pe planeta asta. Acei oameni care te urasc au stima de sine foarte scazuta si ar face orice ca sa vada pe cineva intr-un nivel mai jos decat ei. Tot ce vor ei e sa te vada ca suferi. Ignora-i. E mai bine sa-i ignori decat sa-ti pui mintea cu ei si sa incerci sa interactionezi cu ei.

| Miruna0909 explică (pentru blairelovesmusic):

Pai si colegii din gimnaziu erau asa, mai rai ca astia din liceu, deci nu stiu ce sa zic, dc toata lumea cu care am interactionat s o comportat asa. Oare de fapt toti oamenii sunt asa? Nu mai exista oameni buni si increzatori?