| Anna17789 a întrebat:

Colegele mele il imbrobodesc pe un coleg ca sa nu vorbeasca cu mine, el era cel mai bun prieten pana acum ceva timp cand ne,am certat, Colegele mele ii tot spun ca e fraier daca vorbeste cu mine, ca este catelu meu, ca face ce spun eu, Iarel nici macar nu gandeste nu l, am pus sa faca nimic pentru mine, nu inteleg de ce le asculta pe ele, am incerc at sa vorbesc cu el dar se intoarce cu splatele, nu se uita la mine, abia daca zice buna.
Nici nu stiu ca ii spun, ma simt ciudat si daca incerc sa ii zic ceva imi va da peste nas si nu voi stii ce sa ii raspund, ajutati, ma si pe mine cu un sfat,

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Daca era prietenul tau cel mai bun nu le asculta pe celelalte si ramanea cu tine.
Incerca sa apelezi la judecata lui sa compare ceea ce spun fetele acelea cu realitatea cu faptele, si daca tot ajunge la concluzia lor, pe langa faptul ca nu iti este prieten, mai este si idiot(asta daca tu ai dreptate).
Lucreaza cu materialul clientului si intreaba-l punct cu punct, daca l-ai manipulat, cand l-ai manipulat, daca isi da seama ca fetele alea vor sa iti faca rau tie si de fapt il manipuleaza ele pe el etc.
Daca nu poti sa il recastigi lasa-l in pace. Fii indiferenta si tu si bine pa.

2 răspunsuri:
| diavolitadulce a răspuns:

Intreaba-le pe prietenele tale de ce fac asta! sincer nici nu ar trebui sa le mai consideri prietene. vorbeste si cu el. spune-i sa iti spuna tot ce are pe suflet si de ce nu vorbeste cu tine. cu o discutie calma intre 4 ochi cu fiecare dintre ei ar trebui sa se rezolve tot, daca nu ar trebui sa te orientezi catre adevaratii prieteni. si oricum, daca esti clasa a 8a sau a 12a nu ar trebui sa te plangi ca iti vei schimba colegii cat de curand, dar e posibil sa dai de altii mai rai. trebuie sa fii pregatita din punct de veder psihic. multa bafta din partea mea. funda?

| bismarck a răspuns:

Într-o relaţie de prietenie implicarea trebuie să fie din ambele părţi şi probabil în cazul tău a fost, dar acum alegerea lui este alta. Poţi încerca în continuare să vorbeşti cu el, dar nu de faţă cu colegele tale, sau la şcoală. Încearcă să-l suni o dată, comunicaţi şi rezolvaţi problema.E grea treaba cu prietenii şi un om spunea să nu rupi firul unei prietenii. căci chiar dacă îl legi, nodul rămâne.