| Veve :X a întrebat:

Comenta unul/una la piesa lui Radu (ex-ozone) ``Whap-pa`` ca romana este o limba gea (bogdybogdana : yeah! romanian is a hard language. but it's cool ^^ ). Ma rogoh go on poate e de peste oceanbatting eyelashes. Dupa parerea mea romana este cea mai usoara limba din lume pentru ca cum se aude asa se si scrie. Voi ce parere aveti : este romana o limba chiar asa grea?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Daca ne gandim bine si suntem sinceri, o limba straina ni se pare grea atunci cand nu ne place sau nu ne intereseaza. In ceea ce priveste limba romana, ea este invatata destul de greu de straini, dar daca stau in Romania, intr-un an sau doi vorbesc destul de bine romaneste. Si noua ni se pare imposibil sa invatam germana la prima vedere.Doamne cate consoane, dar sunt destui vorbitori de limba germana, dupa ce au absolvit Scoala Germana...si tot asa. Ideea este ca daca dorim sa invatam o limba straina noua, o putem invata, asa cum un strain poate invata romana daca ii este necesara sau ii place.

2 răspunsuri:
| Didii15 a răspuns:

Pentru noi care suntem romani ni se pare usoara aceasta limba... da' la altii cum ar fi cei din Anglia, Franta, Egipt, Turcia, etc.li se pare grea.deoarece ei stiu cel mai bine limba lor din tara unde traiescwinking

pa t pup cya ^.^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa crezi tu. De ex pentru englezi A se pronunta Ei sau i -AI, asa ca lor li se pare ciudat sa-i zici A lui Ei rolling on the floor. nu stiu daca ai inteles. Engleza e faina da timpurile naspa naspa rolling on the floor