Concurs - Atelierul de Artă cinematografică pentru liceeni (27-31 iulie)

Ești pasionat de cinematografie și vrei să afli mai multe despre acest domeniu? Împreună cu prietenii de la Fundația Calea Victoriei continuăm seria concursurilor, oferind de data aceasta o invitație la atelierul de Artă cinematografică pentru liceeni, perioada 27-31 iulie.

Atelierul constă în 5 întâlniri cu următoarele teme:

- De la fotografie la imagini în mişcare. Memorie, imaginaţie şi poveste. La ce sunt bune filmele? Genurile cinematografice, filmul comercial, filmul de artă şi filmul de autor.

- Din ce sunt compuse şi cum sunt construite imaginile (cameră, sunet, lumină, culoare, personaje)? Unde stă camera de filmat? Ce legături există între aceste elemente şi ce impresii ne lasă? Emoţii şi idei.

- Sunetul (muzică, efecte sonore, voce) – prezenţa şi absenţa lui. Ce importanţă are coloana sonoră în legătură cu imaginile, cu personajele, cu povestea?

- Montajul: ordinea imaginilor, schimbarea şi durata cadrelor. Timpul cinematografic şi timpul poveştii. Poveste, atmosferă, emoţii. Surprize şi anticipare.

- Regizor, narator, personaj, spectator. Cine spune povestea? Cum a fost filmul?

Dacă vrei invitația spune-ne ce îți dorești cel mai mult să înveți la acest curs și ea poate fi a ta. Vom trage la sorți câștigătorul. Concursul se va încheia pe 22 iulie.

Spor si succes!

L. E Castigator e Alxblx.

5 răspunsuri:
| August99 a răspuns:

Nu imi permit facultatea de film, dar mi-ar placea sa invat la acest atelier despre toate lucrurile mentionate mai sus in special genurile cinematografice. Mi se pare un domeniu fascinant. O arta.

| Karol1877 a răspuns:

Bună seara! Mi-as dori sa cunosc intregul ansamblu ce tine de cinematografie prin montare, efecte, roluri, trairea de moment, gestionarea emoțiilor, puterea pathos-ului.

| Alxblx a răspuns:

Salut, după cum puteți vedea in întrebările și răspunsurile mele sunt pasionat de scenarii și regie pot sa spun puțin maniac și nu exagerez.
De câteva ori pe zi minim ma gândesc ex: ce bine ar arată fata de pe banca cu câteva cadre din unghiurile acestea... și 100% din timp când cineva îmi povestește ceva orice chiar dacă nu ma interesează îmi imaginez orice detaliu pe care povestitorul trebuia sa-l includă.
Îmi trebuie o șansa sa arat ce pot, toți îmi spun ca cu filmele nu o sa ajungi nicăieri...

| AlexandruGeo a răspuns:

Buna! Desigur tot cursul doresc să-l parcurg, dar cel mai mult vreau sa învăț montajul. Când este momentul potrivit sa schimb cadrul, surprizele care apar, dar și atmosfera care reiese din acestea.

| Tia10 a răspuns:

Când eram mica visam sa devin regizor! Îmi doream ca odată, sa reușesc sa fac un film dedicat mamei mele. Totul a pornit de la Tim Burton, sunt o mare fana! Felul sau unic, expresivitatea artistica, personajele...m-au cucerit! Am o imaginație foarte bogata și mii și mii de idei ce merita auzite! Cel mai mult as vrea sa învăț despre cum e sa fii regizor, ultima tema este exact ceea ce cautam! Sunt recunoscătoare ca mi s-a ivit aceasta oportunitate și le țin pumnii tuturor!