| hugo a întrebat:

Controlorii R. A. T. B!

Vi-se pare o chestie normala ca, controlorii din mijloacele de transport sa te controleze in buzunare, poseta, ghiozdan etc...sa vada daca ai bani asupra ta?
Adica ok...nu am avut bilet asta este dar sa te caute de bani de parca ar fi de la politie nu mi-se pare corect, + ca nu inteleg, de ce oamenii sunt asa inofensivi si ii lasa sa ii controleze?
Este o chestie normala sa ii platesti contravaloarea unui bilet daca nu ai avut bilet asupra ta?
Acesti bani care ii platesti pentru bilet lor, intra in buzunarele lor?
De ce oamenii nu reactioneaza in astfel de cazuri si li-se pare asa de normal sa le arate acelor controlori tot ce au asupra lor?
Cum iti poti da seama daca intr-adevar aceea persoana este cu adevarat controlor?
Aceea legitimatie ti'o arata 3secunde du'pa care spune ca nu ai dreptul sa ii ceri legitimatia...straight face! Multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Aero_2277 a răspuns:

Nu este normal ce se intampla.Trebuie facuta o sesizatie la primarie Bucuresti, la Oprescu.Eu stau de mai bine de 5 ani in Londra si aici scanezi biletul la sofer si atat si iti vezi de drum.Totodata nu este normal sa te controleze in buzunare, se pot face legitimatii false de aceea iti spun ca nu ai voie sa le zici sa arate legitimatia de controlor.acestia erau hoti buzunare. Daca nu ai orimit nimic, o factura sau ochitanta inseamna ca banii nu sunt declarati si se duc in buzunarul lor, esto practica de furt asta "legal" cum s-ar spune pentru ca ei pretind ca sunt controlori R. A. T. in toate jud. se intampla asa.Nu e bine sa ii lasi sa te controleze in ghiozdan sau sa arati acte daca nu le spui asa"Aratati-mi va rog frumos legitimatia, lasati-ma sa o citesc, codul dvs. de inregistrare" si vezi daca e stampilat si avizat la zi de R. A. T. Mai ales cand calatoresti singur/a.Si cel mai intelept ar fi sa iti cumperi un abonament daca mergi des pe acea ruta, pentru ca te va costa mai putin.Eu am masina si nu circul cu ea in Londra pentru cat platesc o taxa de 6 Lire pe zi. E mai frumos si mai practic cu metroul am abonament pe o luna si e 7 lire.Am reducere pentru ca sunt director la o firma care e sponsor la firma de metrou din Londra.
Sper sat e ajute raspunsul meu.
Succes si ai grija!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu mi se pare normal ca nu se iau de rromi, care cu siguranta nu au bilet, le e frica de ei ca de dracul fiindca cu astia nu e de glumit, odata baga cutitul in tine.

| mariobros a răspuns:

Nimeni nu are voie decat Politia sa te perchezitioneze, si atunci cu motive intemeiate, ce au facut ei se poate numi abuz in serviciu, sau hartuire.

| gloria a răspuns:

straight faceEu am o mare problema cu ei de acum cativa ani cand m-au prins fara bilet in 173 apoi la 20 min erau altii tot in 173 si nu am platit amenda intreaga pentru ca primii mi-au zis sa le dau 200 mii lei vechi si le-am spus celorlati dar nu m-au crezut si bineinteles ca mi-au tras geanta cu forta de pe umar sa vada daca am bani in geanta si ce crezi? chiar ma tineau de mainistraight face am sunat la politie si si-a luat amenda unul din ei iar celalalt nu a vrut sa recunoascastraight facemare tambalau! erau niste ciori care s-au dovedit a fi niste controlori falsi cu acte false plus ca nici cei pe bune nu-s mai brezi! acum abia astept sa fiu prinsa fara biletlaughing ca ei prima data te iau tare ca domne cheama politialaughing sa o chemebig grinindicat e sa iti iei bilet sa nu se ajunga aici dar cu astia daca ti se pune pata pe eilaughing