| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am o problema. De ceva vreme tot stau pe TPU happy. Adica, pe mine ma bat multe ganduri, si probleme, oarecum. Si nu prea am cui sa i le zic happy. Asa ca le-am lasat deoparte, in mintea mea si incerc sa rezolv problemele altora. Parca ma simt mai bine asa. Dar doar in aparenta. Adica, cred ca mi-am creat o iluzie. Probabil stiu cum ar fi sa imi raspunda mie cineva la intrebari, si de accea le raspund si eu la altii.
Dar nu cred ca e in totalitate bine. Adica, parca problemele mele se inmultesc cand incerc sa rezolv o problema a cuiva. Nu prea stiu cum sa ma exprim.
Probabil m-am gandit ca aici pot sa socializez mai mult si poate gasesc ajutor. Adica daca se pune cineva acum si imi citeste din ultimele mele intrebari de pe TPU, cred ca ar incepe sa ma cunoasca foarte bine(sau poate ca nu). Chiar TPU spune mai multe despre mine decat pagina mea de fb laughing.
Revenind, cand ma apuc si citesc o intrebare, parca ma pun pe mine in locul lor si incerc sa raspund cu ce as face eu. Probabil asta imi si creeaza aceasta stare. Si dupa ce ii raspund cuiva, nici nu stiu daca problema ler se rezolva. Mai e si partea asta in care, sunt sigur, ca marea majoritate cu care am vorbit aici, nici nu mai stiu ca eu le-am raspuns la intrebare. Nici nu stiu daca daca am fost de ajutor sau nu.

Poate nu ma exprim eu bine acum. Ideea e ca nu stiu daca m-am refugiat pe TPU, si asta.-ar afecta sau nu.
O parere ceva?

Răspuns Câştigător
| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai eu de exemplu, doar după un răspuns pe care mi l-ai dat am înțeles ce fel de persoană ești.Eu de obicei înțeleg bine persoanele, cum am înțeles și tu ce fel de persoană ești. După părerea mea ești o persoană care se inspiră foarte mult și care încerca să îi ajute pe alții după ceea ce a studiat și a trăit.Eu spre exemplu studiez foarte mult psihologia și diverse filme în care se pune punct pe o problemă evidenta și încerc să ajut pe alții, pe cînd eu pe mine nu pot să mă ajut.Nu știu cum tu dar eu cînd vine vorbă de cineva foarte repede îl ajut pe cînd pe mine nu mă pot ajuta.Nu știu de ce dar eu tot continui să ajut căci ajutind eu mă testez pe mine. Spune-mi dacă și tu ai aceeași situație. Apropo nu te lăsa de ceea ce faci, ajuta în continuare...

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Cum se face, ca si eu sunt in aceeasi situatie happy
Adica parca ai scris o parte din mine. Cat despre psihologie, si mie imi place. Dar nu stiu ce sa fac. Era un moment in care ma rugam sa nu mai gandesc asa, sa pot sa gandesc mai normal, ca un coleg, care nu il prea intereseaza de nimic, si e fericit.
Dar poate ca asta e felul meu de a fi, si nu ar trebui sa ma schimb.
Pe o parte ma bucura ca mai gasesc persoane care gandesc ca mine. Adica, cred ca esti singura happy. Inca ma gandesc la cum de m-ai descris in ce ai spus despre tine.
Tu nu ai avut momente in care ai vrut sa te schimbi, crezand ca e mai bine asa?

26 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Eu am revenit pe TPU acum un an. Am intrat doar din curiozitate,sa vad daca s-a dus de rapa sau nu si am ramas.

De ce?
La vremea respectiva aveam probleme cu colegii,aveam numai un prieten si facusem multe greseli in ceea ce priveste "socializarea".

Atunci am vazut cum ajutau unii numai din placere. Am vazut oameni care chiar ajutau,care iti raspundeau si la mesaje numai ca sa-ti ridice moralul. Oameni care nu cerseau fundite si care se implicau foarte mult.

Am vazut cum li se multumea si am decis sa raman. Am vazut multi utilizatori care aveau aceleasi probleme ca si mine.
Am inceput sa raspund cu "ce as face eu" si incetul cu incetul am vazut unde greseam,unde era bine si m-am perfectionat.*oarecum*

Eu raspund pe TPU intrucat ma ajuta atunci cand vine vorba de decizii IRL -in real life.
Gandeste-te. "Ce as face eu?"
"Ce ar face altii?"
"Ce este bine?"
"Ce este mai important? Ce e bine pentru tine sau ce e mai bine pentru ceilalti?"

TPU nu este un refugiu. TPU este un loc in care raspunzi la intrebarile altora *ii ajuti sau nu* si in timpul asta incepi sa te cunosti pe tine.

Foarte multa lume este cine stie cum in viata reala. Stii tu... Aici nu ne cunoastem asa ca fiecare poate spune exact ce il deranjeaza fara sa se rada de el s.a.m.d.

De aceea am ramas pe acest site.
Adevarat, pentru unii este un refugiu,pentru unii este un loc de caterinca dar este mult mai mult de atat.

Aici poti sa fii sincer, poti sa-i ajuti pe altii ca si cum te-ai ajuta pe tine.

Prin fiecare raspuns pe care il dai nu numai ca ajuti pe altii... te ajuti pe tine intrucat atunci cand o sa ai aceeasi problema o sa stii ce o sa faci.

De asemenea este un loc bun daca vrei sa vezi opiniile altora. Poate ca tu raspunzi ceva dar este bine sa vezi si ce cred ceilalti.

Eu cred ca te temi ca nu esti tu aici, pe TPU. Adevaratul tu, din viata reala probabil ca are anumiti factori care il incurca in exprimarea opiniilor. *ex timiditate sau social skills*

Aici nu te incurca nimic. Spui ce vrei, cand vrei...este opinia ta.

De aceea spun ca nu este nimic gresit in statul pe TPU. Daca raspunzi cu seriozitate atunci chiar te ajuta.

Succes!

| DoarBogdan a răspuns (pentru RainmakerX):

Chiar ai dreptate. Aici pot sa spun exact ce gandesc. Si poate ca am raspuns la intrebarile multor persoane aici decat in viata reala( unde le tin doar in mintea mea sad ).
Mersi pentru raspunsul tau. M-ai ajutat sa realizez cum sta treaba.

| RainmakerX a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ma bucur ca te-am ajutat! big grin

| R0R0 a răspuns:

Cu totii cautam undeva un loc de refugiu, un loc unde sa fim acceptati.Sau unde sa ajutam si sa fim ajutati.Probabil tu gandesti ca daca nu poti rezolva problemele tale macar sa le rezolvi pe ale altora. Nu e gresit, dar si viata ta conteaza.
Daca ai anumite intrebari, le poti posta fara sfiala. Daca tu nu iti dezvalui adevarata identitate, noi nu avem habar cine esti, deci nu te vom judeca.Nu te lua dupa niste voturi date anapoda. Daca primesti vot Eronat sau Nefolositor inseamna ca cineva nu e de acord cu opinia ta, nu ca e gresita. Suntem multi aici.Cu totii gandim diferit.(mai avem si aspecte in comun).
Daca te pot ajuta cu ceva, stii unde ma gasesti!batting eyelashesbatting eyelashes

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

happy. Stiu cum e cu TPU. Adica nu ma afecteaza prea mult parerile celor de aici. Stiu ca muta lumea vrea sa para smekera cu raspunsurile.
Si am tot scris pe aici. Cred ca daca ar intelege cineva ce am scirs pe aici, m-ar cunoaste mai bine decat ma cunosc prietenii mei din viata.
Ok happy sper sa te gasesc laughing

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cum sa nu?
Bine. Nu stau aici 24/24.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Prevad o "colaborare" frumoasa xD

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si eu laughing

| Divy a răspuns:

Da te afectează într-un fel sau altul, tot ceea ce facem ne afectează gândirea, vorbele, faptele absolut totul şi ne definesc ca oameni.

Din ceea ce am citit eşti emotiv, asculţi muzică rock, joci cs, wow, lol, minecraft şi nu prea am aflat cum stai cu relaţiile sau prietenii. Părere eşti serios din câte văd şi poate că mă depăşeşti deşi sunt mai mare ca tine, la multe lucruri.

Eu recomand să vorbeşti şi cu persoanele din jurul tău, nu de alta dar mult net strică, zic eu, acum depinde poate pe tine te ajută.

Cât despre persoane ca tine crede-mă că sunt doar că ei se luptă singuri şi suferă în tăcere, cu uni te vei înţelege, iar pe uni îi vei evita...deşi ai vrea probabil să-i ajuţi.

Nu suntem perfecţi, toţi avem probleme de rezolvat, dar nu toţi suntem capabili să le rezolvăm

| Rakanishuu a răspuns:

Buna! happy
E un lucru frumos si avantajos ca incerci sa ii ajuti pe altii si, in acelasi timp, incerci sa te eliberezi de problemele pe care le ai. Chiar daca nu vezi rezultate pe moment, nu renunta! Si stiu ca n-o sa faci asta, oricum, iar ele - rezultatele - vor aparea pe parcurs. Poate rezolvandu-ti problemele, poate rasplatinu-te intr-un mod mult mai bun.
Faptul ca, atunci cand citesti o intrebare si te pui in situatia celui care are nevoie de ajutor, te poate incarca cu energii negative, iar acest lucru li se intampla oamenilor sensibili. Acesti oameni au, de multe ori, o viata mai grea intr-adevar, dar fix lucru acesta ii intareste: investigand partea goala a altor pahare.
Eu sunt de parere ca faci ceea ce este necersar pentru a fi fericit. Si nu uita ca si fericirea sau aprecierea altor oameni contribuie la fericirea ta. Daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, sunt aici. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Rakanishuu):

Mersi pentru sustinere.
Dar oare chiar fac ce e necesar? Investigand partea goala a paharului, cred ca mi-am umplut mintea cu negativisme. Am devenit prea pesimist. Probabil si din cauza ca nu ma simt prea fericit. Si nu stiu de ce sad. Eu tot astept sa vina acel moment din viata mea in care o sa rad de momentele grele si o sa ma bucur de ce am realizat. Dar deocamdata astept. Poate eu nu gandesc corect.( probabil si faptul ca am inceput o alta parte din viata, si anume facultatea, si am vazut cum e lumea, ma face sa gandesc asa). Nu stiu de ce ma tot descurajez.
Multumesc inca o data pentru sustinere. Si chiar as avea nevoie de cineva cu care sa mai vorbesc happy

| Rakanishuu a răspuns (pentru DoarBogdan):

Daca ai fi prea pesimist, nu ai mai incerca sa cauti o solutie pentru a scapa de problema. Tot ce ai face ar fi sa stai toata ziua si sa-ti plangi de mila.
E drept, nu te transformi intr-un optimist convins peste noapte. Ai nevoie de autocontrol, exercitiu mult.
Ajutandu-i pe altii atunci cand simti ca tu nu stii cum sa te ajuti pe tine insuti, da, este intr-adevar un lucru productiv, atat pentru tine, cat si pentru acele persoane. Totusi, daca simti ca te incarca cu "bad vibes", ar fi cazul sa te opresti putin din a-i ajuta pe altii si sa te concentrezi mai mult asupra ta.
Pana te obisnuiesti cu facultatea, mai e. laughing E o parte frumoasa a vietii si trebuie sa te bucuri de ea. Pana la urma bucuria te va ajunge din urma.
O sa-ti las facebook-ul meu intr-un mesaj sa vorbim. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Rakanishuu):

happy bine

| DoarBogdan a răspuns (pentru Rakanishuu):

Cum am mai spus. Probabil fb-ul meu nu o sa spuna prea multe despre mine happy

| Madesz a răspuns:

Nu te afectează cu nimic...chill.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Madesz):

Daca zici tu...

| Madesz a răspuns:

Vorbește cu mine!

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Să înţelegi pe cine, să-l cunoşti... Oare? Poate cineva să cunoasă un om doar după câteva rânduri? Mie greu să cred aşa ceva! Ceea ce ştiu sigur e că niciodată nu vom putea să ne cunoaştem propria persoană 100 %, întotdeauna ne v-a surprinde ceva! În ceea ce priveşte aşa numitul refugiu de care pomeneşti, sau cel puţin eu aşa am perceput, ca fiind un refugiu pentru tine ceea ce faci pe acest portal, nu ai de ce să îţi lase impresia sau nedumerirea că nu a citit mesajul tău sau nu îţi răspunde întotdeauna. Sun mulţi utilizatori, iar cândva, poate azi, poate mâine, sau peste câţiva ani, întotdeauna este posibilitatea ca cineva să îţi citească rândurile, şi de ce nu să ajute şi chiar să îndrume pe acel cineva spre o idee sau o viaţă mai bună. Alegerea stă în mâna, gândirea şi puterea fiecăruia să o facă pe cea bună - cel puţin aşa sper şi vreau să cred. Dar viaţa e prea frumoasă să o trăim supăraţi!

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Ba da, de multe ori am încercat să mă schimb crezind ca e mai bine, de multe ori pentru a ajunge undeva sau cu cine a trebuie să nu mai fiu eu.Ca să ajung în discuție cu cineva trebuia să gîndesc diferit și să umilesc toate lucrurile care mie îmi plăceau.Deci da de multe ori am încercat să mă schimb chiar dacă nu am trăit așa de mulți ani și chiar mă bucur ca am reușit pina la urma să fiu eu și așa văd ca mai sunt persoane ca și mine. :d

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Sti, chiar iti multumesc. In special pentru ca mi-ai binedispus starea pe care o aveam, pentru ca stiu ca mai e cineva acolo, in lume, care gandeste ca mime.( pot sa dau maine examenul, mai linistit acum).
Ai putea sa ma adaugi la prieteni? Pentru ca mi-ar face placere sa mai vorbim si sa pot sa iti fiu de ajutor la unele intrebari, sau tu mie happy

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Trimite-mi tu cererea și eu mine o voi accepta căci eu acum sunt de pe telefon și nu pot trimite cerere de prietenie.Insă de miine cu plăcere te pot ajuta și tu pe mine, chiar doream să găsesc pe cineva care să aibă aceleași ginduri.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Ok. Eu ti-am trimis.
Si eu tot de pe telefon sunt acum, dar merge. Probabil trebuie sa intri pe tpu.ro nu pe m. tpu.ro.
Inca o data mersi. Pe maine happy

| Bufferia a răspuns:

E frumos sa ajuti, dar sincer da. Poti face asta dar nu pentru a uita de problemele tale, deoarece ele se vor inmulti si asta nu e bine deloc o problema nerezolvata nu te ajuta cu nimic iti va da batai de cap in viitor.Si intr-un fel te afecrteaza daca empatizezi intr-o asa masura adica iti creeaza o stare proasta, da e bine sa empatizam, dar intr-un mod detasat in care ne intereseaza vrem sa dam tot ce putem dar nu ne afecteza personal.

| Astaeunnickname a răspuns:

Suntem în aceeaşi situaţie, exceptând faptul că eu nu mă gândesc la faptul că m-ar afecta în mod negativ. Nu a făcut-o până acum, nu se va întâmpla nici mai târziu. Mă simt mai bine când petec timp pe TPU.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Astaeunnickname):

Poate acum, ca am vazut mai multe pareri, o sa ma bucure si pe mine faptul ca petrec timp pe TPU happy.
Ty