| Anonimathjdkjjccf a întrebat:

Cred ca sunt in depresie. Sunt antisocial si sunt trist mereu. Puteti sa ma ajutati va rog.

Răspuns Câştigător
| Graur122342332 a răspuns:

Buna, pai in primul rand incearca sa vezi totul pozitiv, adica sa nu te mai gandesti la intamplari negative. Incarca sa faci ce iti place, daca ai fost derajnat de cineva sau nu iti convine ce a spus nu tine in tine, esti liber la opinie, mereu trebuie sa te eliberezi si sa spui ce ai pe suflet. Trebuie sa realizezi ca toate lucrurile rele se duc, si mereu v-a iesi soarele dupa furtuna sa vorbesti cu prietenii tai sa iesiti in oras sa va distrati, iar daca nu ai prieteni incearca sa vorbesti cu parintii tai sa iesiti in oras sa mergeti la mall etc. Mereu cand te trezesti sa fii cu zambetul pe buze si sa spui,, Astazi va fi cea mai buna zi din viata mea,, o sa vezi ca asa o sa fie.Trebuie tu sa iti faci ziua mai frumoasa, si sa uiti toate intamplariiile urate. O prietena de a mea avea acelasi lucru ca tine, si ei i-am spus acelasi lucru, si a functionat.Cand am vazut-o urmatoarea zi era alta persoana. Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai tocma aia e problema, ca esti antisocial. Fa ceva sa schimbi asta si nu vei mai fi trist. Ai nevoie si de interactiune in viata ca sa fii bine si tie probabil asta iti lipseste

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu sunt antisocial si foarte fericit big grin

| thereisnothingleft a răspuns:

Majoritatea adolescentilor trec prin aceasta stare.Motivele sunt destule,fie nu sunt intelesi de ceilalti,fie se simt singuri sau chiar din cauza dezamagirilor sau chiar le pasa de orice li se zice despre ei si pun la suflet, facandu-si rau singuri. Sfatul meu e sa fii optimist, sa nu-ti pese de lucrurile banale, sa practici diverse activitati pentru a-ti alunga aceasta stare, sa petreci timpul cu putinii prieteni pe care ii ai(nu trebuie sa fii prieten cu toata lumea).