| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

Credeti ca e adevarat ca vine un cutremur mare? mai mare ca cel din '77? au anuntat azi pe toate canalele? :-s

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Dupa cate s-a prognozat, in acest an nu va fi nici un cutremur de proportii in tara noastra.
Am auzit si eu ca au fost comentarii de acest gen insa nu stiu cat de fundamentate sunt.
Oricum ele nu pot fi prevenite, asa ca trebuie sa ne rugam Bunului Dumnezeu, sa aiba grija de noi si de sufletele noastre.
Eu cred insa ca nu este cazul sa disperi, daca apare un cutremur, in nici un caz nu trebuie sa iesi in casa scarii daca stai la bloc pentru ca, aceea se prabuseste prima, la un cutremur mai mare. In casa trebuie sa te pozitionezi sub o grinda ori sub o masa care poate atenua socul in cazul in care s-ar prabusi tavanul.
Multa sanatate si nu-ti face griji asa mari pentru lucurile pe care nu le poti preveni tu si nu depind de tine, iti strica doar linistea sufletului.

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu cred.Pana nu prezice tanti aia de pe Acces Direct(cum ii zice Narcisa, Portugalia, Hermelina?thinking)eu nu ma apuc sa sap buncarul. Oricum deja am inceput lucrul la el pentru 2012smug

| Lora a răspuns:

Numai Dumnezeu stie

| coryyyyyyyyyyy explică:

Nu au spus o data fixa.au spus doar sa ne asteptam la un cutremur mai mare ca cel din 77. acum nu se stie daca e sau nu adevarat.

| LeonardoDiCapra a răspuns:

Nici ew nu prea cred... dar totusi... ew nu8 am vaz sa zica de vreun cutremur
laughing

| marpey16 a răspuns:

Scuza-ma ca raspund atat de tarziu... se pare ca tot ce era important de spus a fost spus deja de mariana, care eu cred ca are mare dreptate. Dar, daca nu cer prea mult, mi-ai putea spune si mie ce data dadeau cei de la stiri?

| MyTzZy a răspuns:

Nu se stie! Se poate dar...nu cred! Adica...
Ma rog! Daca vine e OK, daca nu vine o sa fie si mai bine!

| cal3star a răspuns:

Voi va auziti ma? "numai dumnezeu stie..." pai daca Dumnezeu exista intr-adevar, atunci el nu ne-ar mai "pedepsi cu cutremure".

Cora acum sa revenim la intrebarea ta. NIMENI nu stie cand va fi cutremur, nu ai cum...

| NinaParadise0 a răspuns:

@cal3star:
de unde stii ca Dumnezeu nu exista?
poate pentru ca nu il vedem. dar nici aerul nu il vedem si stim ca este aici.In fine, asta e parerea mea, daca tu ai alta parere asta e.
Cred ca Dumnezeu ne-ar 'pedepsi' prin cutremure vaznd cum a ajuns lumea asta.Pe bune acum, tie iti place ce vezi la televizor? adica crime si violuri?

Cora, eu nu cred ca vine un cutremur.De fapt, asta depinde numai de noi. Vreau sa zic, daca noi chiar vom crede ca vine un cutremur, sau ceva de genul asta, chiar asa se va intampla. dar nimeni nu poate stii.

^^. Credeti ce vreti.asta e opinia mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate secunde tine cutremurul cel mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine stie brobabil dar iu nu cred dect in dumnezu tatal nostrul iel face ce vriea cunoi credinta nicusor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu andra nu cred ca va fi un cutremur mare ca in 77 dar poate va fi.